Św. Ireneusz doktorem Kościoła. Jest dekret papieża Franciszka

Papież ogłosił św. Ireneusza doktorem Kościoła, nadając mu tytuł doktora jedności. "Niech doktryna tak wielkiego Mistrza coraz bardziej zachęca wszystkich uczniów Pana do pełnej komunii" - czytamy w dekrecie Franciszka.

“Św. Ireneusz z Lyonu, pochodzący ze Wschodu, sprawował swoją posługę biskupią na Zachodzie: był duchowym i teologicznym pomostem między chrześcijanami Wschodu i Zachodu. Jego imię, Ireneusz, wyraża ten pokój, który pochodzi od Pana i który pojednuje, przywracając do jedności” – podkreśla papież w dekrecie.

Franciszek nadał św. Ireneuszowi tytuł doktora Kościoła, nadając mu tytuł doktora jedności. “Po zasięgnięciu opinii Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, moją władzą apostolską ogłaszam go doktorem Kościoła z tytułem Doctor unitatis. Niech doktryna tak wielkiego Mistrza coraz bardziej zachęca wszystkich uczniów Pana do pełnej komunii” – czytamy w dekrecie papieża.

Już kilka miesięcy temu papież zapowiedział, że uhonoruje św. Ireneusza

Franciszek już w październiku zapowiedział, że chce uhonorować tego starożytnego biskupa Lyonu, nadając mu tytuł doktora jedności.

W czwartek po południu prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych przedstawił papieżowi pozytywną opinię, którą wydali w tej sprawie uczestnicy sesji plenarnej.

Św. Ireneusz dał początek teologii

Jak przypomina w rozmowie z Radiem Watykańskim brat Élie Ayroulet, francuski patrolog z Katolickiego Uniwersytetu w Lyonie, św. Ireneusz dał początek teologii, jego pisma są pierwszą refleksją nad wiarą, w ścisłej łączności z czasami apostolskimi.

Urodził się ok. 140 roku, był uczniem św. Polikarpa, który wyrósł u boku św. Jana Apostoła. Jego “Wykład nauki apostolskiej” pokazuje nam w jaki sposób wiara była przekazywana w pierwszych pokoleniach chrześcijan aż do końca II wieku – mówi.

kh, Vatican News/Stacja7