Wiadomości

“Iść tempem osób podążających innym rytmem” Papież do sportowców

Po środowej audiencji generalnej papież Franciszek przyjął w Watykanie niewielką reprezentację sportowców, którzy mieli wziąć udział w międzynarodowym spotkaniu „Biegamy razem – Simul Currebant” zorganizowanym przez watykańską drużynę – Athletica Vaticana. Mówił do niech o biegu, jaki do pustego grobu Pana podjęli święci Jan i Piotr.

Katedra Notre Dame może stać się muzeum

We Francji trwa dyskusja na temat przyszłości paryskiej katedry Notre Dame, którą po tragicznym pożarze w nocy w kwietniu 2019 r. czeka wieloletnia odbudowa. Ostatnio coraz częściej słychać głosy, aby ten symbol historii i wielkości Paryża i całej Francji stał się muzeum i aby przestał pełnić funkcje katolickiej świątyni.

Ordo Iuris będzie pomagało ofiarom przemocy seksualnej

Instytut Ordo Iuris uruchomił Zespół do spraw Ochrony Dzieci i Młodzieży, do którego mogą się zgłaszać zarówno osoby pełnoletnie, które zostały pokrzywdzone w dzieciństwie, jak i rodzice oraz opiekunowie dzieci, które doświadczyły przemocy na tle seksualnym. Instytut udzieli im bezpłatnie wsparcia prawnego.

Papież wzmocnił kompetencje Sekretariatu ds. Ekonomii

Papież Franciszek rozszerzył kompetencje watykańskiego Sekretariatu ds. Ekonomii. Od dzisiaj będzie mu podlegać Centrum Zarządzania Danymi, które do tej pory należało do kompetencji Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej APSA.

Watykan zaniepokojony działaniami w Ziemi Świętej

Abp Gallagher z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej rozmawiał dziś telefonicznie z głównym negocjatorem i sekretarzem generalnym Organizacji Wyzwolenia Palestyny. W komunikacie prasowym Watykańska dyplomacja wyraziła zaniepokojenie planowanymi działaniami, które mogą zakłócić proces pokojowy.

“Kościół to nie rekreacja” Anglicy czekają na otwarcie świątyń

Zgodnie z wytycznymi brytyjskiego rządu kościoły mają być otwarte dla wiernych dopiero 4 lipca, tak jak miejsca publiczne gdzie odbywa się rekreacja. Biskupi i wierni protestują, prosząc, by otwarto świątynie choćby na indywidualną modlitwę.

Do końca maja można zgłaszać filmy i zdjęcia na Festiwal „Slavangard

Do końca miesiąca chętni mogą zgłosić pracę filmową lub fotograficzną na 14. Dominikański Festiwal Filmowy „Slavangard”. Duszpasterstwo Akademickie Beczka ma nadzieję, że pomimo epidemii uda się przeprowadzić rywalizację konkursową.

Papież: ludzkie życie zawsze trzeba bronić i chronić

Życie ludzkie jest wypełnione łaską, i jako takie zawsze musi być bronione i chronione – powiedział Franciszek podczas dzisiejszej audiencji ogólnej, transmitowanej przez media watykańskie z biblioteki Pałacu Apostolskiego.

Bp Paweł Cieślik został wyleczony z choroby COVID-19

Biskup senior diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej przebywał w Szpitalu w Szczecinie od 22 kwietnia po tym, jak wykonane u niego badanie krwi wskazało na obecność wirusa SARS-CoV-2.

“Jest ryzyko, że będziemy pamiętać o kremówkach, a zapomnimy, o czym papież nauczał”

– Nie wystarczy przy takich okazjach jak 100. rocznica urodzin, Jana Pawła II podziwiać! To za mało! Trzeba jego nauczanie coraz lepiej poznawać i nim po prostu żyć – mówił kard. Stanisław Ryłko w homilii podczas Mszy św. odprawionej z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.