Muzea Watykańskie otworzą się znów 1 czerwca

Po prawie trzech miesiącach zamknięcia spowodowanego epidemią koronawirusa 1 czerwca Muzea Watykańskie zostaną ponownie otwarte dla publiczności. Będzie można je zwiedzać w maseczkach, zachowując wymagane odległości między osobami oraz dezynfekując dłonie.

Zgodnie z wymogami sanitarnymi wejście do Muzeów będzie możliwe jedynie po wcześniejszej rezerwacji terminu z dokładną godziną, tak by uniknąć zwykle ustawiającej się bardzo długiej kolejce osób kupujących bilet na miejscu. Ponadto każdy zwiedzający będzie miał mierzoną temperaturę, będzie musiał dezynfekować dłonie, nosić maskę i zachowywać odległości od innych osób. Muzeum zastrzegło również możliwość natychmiastowego zamknięcia, jeśli epidemia znów się nasili.

Zmieniono również względem wcześniejszych godziny otwarcia. Od poniedziałku do czwartku zwiedzanie będzie możliwe między godz. 10 a 20, z ostatnim wejściem o 18. W piątki i soboty – 10-22 z ostatnim wejściem o 20. Zniesiono również możliwość bezpłatnego zwiedzania w ostatnią niedzielę miesiąca.

Wyczekiwanemu otwarciu będą towarzyszyć nowe miejsca i ekspozycje udostępnione dla publiczności, takie jak przywrócony po czasie wyłączenia Salone Constantino – jeden z czterech tzw. Stanzy Watykańskich czyli komnat papieskich dekorowanych oryginalnymi freskami Rafaela. Ponadto uruchomiony będzie w Pinakotece ósmy pokój dedykowany Rafaelowi. Wszystko to ma związek z obchodzoną w tym roku 500. rocznicą jego śmierci.

ad, Vatican News/Stacja7