Ekipa z Polski przywróciła słuch 76 dzieciom w Kamerunie

Specjaliści z Polski dobrali 124 aparaty słuchowe dla 76 dzieci w Kamerunie. Przywrócili w ten sposób zdolność słyszenia nawet dzieciom z poważnymi deficytami słuchu. Projekt „Protetyk słuchu w Afryce” to wspólne dzieło Diecezji Tarnowskiej i Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”.

Pracownicy Zakładu Protetyki Słuchu Katedry Biofizyki Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu odwiedzili szkołę w Bartoua dla dzieci głuchoniemych, którą założyła i prowadzi tarnowska misjonarka Ewa Gawin. Ekipie specjalistów udało się dobrać aparaty słuchowe nawet dzieciom z poważnym deficytem słuchu.

„Jean Michelle – jedna z najbardziej energicznych dziewczynek. Półtora roku temu, gdy była jeszcze znacznie mniejsza, badanie słuchu wykazało zupełną głuchotę. Baliśmy się wziąć ją do kolejnego badania, bo wiemy, że nie wszystkim jesteśmy w stanie pomóc aparatem słuchowym i byliśmy pewni, że Michelle będzie jedną z osób, której musimy odmówić. Gdy doczekała się swojej kolejki, przyszła w najpiękniejszej sukience jaką miała. Badanie wyszło lepiej. Okazało się, że ma ona bardzo głęboki niedosłuch, a nie zupełną głuchotę. Udało jej się dobrać aparat największej mocy, który był w stanie pomóc na jej poważny deficyt słuchu” – czytamy na profilu facebookowym akcji „Protetyk słuchu w Aryce”.

Z efektów cieszy się ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej. „Pacjentami protetyków słuchu były dzieci uczęszczające do szkoły, absolwenci, ale również mieszkańcy Kamerunu, którzy chcieli skorzystać z rad fachowców” – dodaje.

Zespół pracował w Kamerunie przez dwa tygodnie. Obok badań były także szkolenia. „Dzieci zostały przeszkolone jak posługiwać się aparatami. Przeszkolona też została kadra nauczycielska. Protetycy nagrali dla dzieci filmy instruktażowe jak zakładać, zdejmować i dbać o podarowane aparaty” – podkreśla ks. Czermak.

Część aparatów pochodziła od prywatnych darczyńców, ale fundamentalnej pomocy udzieliły polskie firmy audioprotetyczne, które przekazały wysokiej klasy aparaty słuchowe, oprogramowanie, baterie i środki pielęgnacyjne.
Kamerun odwiedzili pracownicy Zakładu Protetyki Słuchu Katedry Biofizyki Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu: mgr Agnieszka Łukanowska, dr n. fiz. Olgierd Maciej Stieler, dr hab. n. med. Dorota Hojan-Jezierska prof.UM oraz fizjoterapeutka mgr Edyta Wdowiak.

KAI/ad