A. Tornielli: Papież rzuca Kościołowi wyzwanie

Synod o Amazonii to nie referendum o możliwości wyświęcania na kapłanów żonatych mężczyzn. Ten tekst jest świadectwem spojrzenia, które wykracza ponad dialektykę i polemiki – uważa Andrea Tornielli, dyrektor programowy watykańskich mediów. Podkreśla on, że po modlitwie i medytacji Papież ustosunkował się do tego postulatu, postanawiając, że nie wprowadzi w tej materii żadnych zmian ani nowych wyjątków od obowiązującej dziś dyscypliny kościelnej.

Querida Amazonia. Adhortacja papieża Franciszka (PEŁNY TEKST)

Publikujemy tłumaczenie na język polski najnowszej, piątej adhortacji papieża Franciszka „Querida Amazonia” – „Umiłowana Amazonia”

Papież pojedzie na Maltę 31 maja

Papież Franciszek przyjął zaproszenie Prezydenta Republiki Malty i pojedzie z wizytą apostolską do tego kraju 31 maja. To pierwsza oficjalnie zapowiedziana na ten rok pielgrzymka papieska. Informację podało Biuro Prasowe Watykanu.

Franciszek: bądźmy solą i światłem pośród ludzi

“Niech Najświętsza Dziewica pomaga nam być solą i światłem pośród ludzi, niosąc wszystkim życiem i słowem Dobrą Nowinę miłości Boga” – wezwał Franciszek podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański. Papież zaznaczył, że w obliczu przemocy, niesprawiedliwości i ucisku Kościół nie może zamykać się w sobie, ani porzucić swojej misji ewangelizacji i służby, ale z czułością poświęcać się maluczkim i ubogim, wysłuchiwać się w wołania ostatnich i wykluczonych.

“Super Siostry” czyli międzynarodowa zrzutka na pomoc ofiarom handlu ludźmi

One pomagają ofiarom handlu ludźmi, my pomożemy im. W sobotę 8 lutego papież Franciszek uruchomił za pomocą Internetu projekt “Super Nuns” – Super Siostry, który będzie finansową zbiórką na rzecz misjonarek walczących z handlem ludźmi.

Prezydent Ukrainy poprosił papieża o pomoc

Prosiłem Ojca Świętego o pomoc w uwolnieniu Ukraińców wiezionych w Donbasie, na Krymie i w Rosji – napisał na Twitterze prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełeński krótko po audiencji u papieża Franciszka.  Ojciec Święty przyjął prezydenta Ukrainy w sobotę rano w Watykanie.

Kard. Parolin: w Kościele jest tylko jeden papież

W Kościele jest tylko jeden papież – podkreślił kard. Pietro Parolin. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej mówił o tym w rozmowie z dziennikarzami przy okazji swego udziału w sympozjum nt. pedagogiki świętości, jakie odbyło się 6 lutego w Rzymie.

Adhortacja po Synodzie Biskupów o Amazonii – 12 lutego

Stolica Apostolska zapowiedziała dziś w południe, że oczekiwana Adhortacja posynodalna papieża Franciszka po Synodzie Biskupów dla Amazonii, zostanie opublikowana 12 lutego podczas konferencji prasowej.

Papież: nie jesteśmy skazani na powszechną nierówność

Pięćdziesiąt najbogatszych ludzi na świecie posiada majątek odpowiadający 2,2 bilionów dolarów. Każda z nich mogłaby sfinansować opiekę medyczną i edukację każdego biednego dziecka na świecie. Nie jesteśmy skazani na powszechną nierówność – mówił papież do uczestników spotkania roboczego Papieskiej Akademii Nauk.

Franciszek niespodziewanie pojawił się na konferencji w Watykanie

Papież Franciszek przyszedł dziś niespodziewanie na obrady Papieskiej Akademii Nauk Społecznych, obradującej w Watykanie na temat solidarności gospodarczej. W spotkaniu uczestniczyli ministrowie z różnych krajów oraz dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego.