Biskupi z Rosji z wizytą Ad limina u papieża

Katoliccy biskupi z Federacji Rosyjskiej rozpoczęli wizytę ad limina. W poniedziałek 29 stycznia zostali przyjęci przez papieża Franciszka.

Franciszek u św. Marty: “Pasterz powinien być obrazem czułości Boga”

Prawdziwy pasterz na wzór Jezusa powinien okazywać osobom mu powierzonym konkretną czułość i bliskość, a nie surowość osądu – powiedział papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. W swojej homilii odniósł się do dzisiejszej Ewangelii (Mk 5, 21-43), mówiącej o wskrzeszeniu córki Jaira i uzdrowieniu kobiety cierpiącej na krwotok.

“Radość prawdy”- nowa konstytucja apostolska Franciszka

W Watykanie zaprezentowano w poniedziałek konstytucję apostolską papieża Franciszka „Veritatis gaudium” – „Radość prawdy” o kościelnych studiach akademickich. Papież podał w niej m.in. “podstawowe kryteria odnowienia i odrodzenia wkładu studiów kościelnych w Kościół wychodzący na misję”.

Papież odwiedzi Haiti

Prezydent Haiti Jovenel Moïse zapowiedział, że papież Franciszek odwiedzi ten karaibski kraj. Spotkał się on z Ojcem Świętym w Watykanie 26 stycznia.

Papież odwiedził grekokatolików w Rzymie

W niedzielę papież Franciszek odwiedził bazylikę św. Zofii, rzymską siedzibę Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. “Pamiętajcie o ojcach i matkach w wierze” – powiedział podczas spotkania z grekokatolikami.

Franciszek zaapelował o pokój w Afganistanie

W rozważaniu przed modlitwą “Anioł Pański” w Watykanie papież podkreślił, że Jezus jest Nauczycielem potężnym w słowach i czynach.
Franciszek wyraził współczucie rodzinom ofiar sobotniego zamachu terrorystycznego w stolicy Afganistanu – Kabulu. Zapewnił też o swej bliskości i solidarności z trędowatymi, w związku z obchodzonym po raz 65. Światowym Dniem Trędowatych.

Franciszek: Kościół musi bronić godności życia ludzkiego

Na konieczność obrony życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci, a także wskazywania wiernym, jak czynić dobro, zwrócił uwagę papież Franciszek w przemówieniu do uczestników sesji plenarnej Kongregacji Nauki Wiary. Był wśród nich przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

Franciszek na nieszporach w bazylice św. Pawła za Murami

Na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan papież Franciszek przewodniczył nieszporom w bazylice św. Pawła za Murami. Spotkał się tam z przedstawicielami innych Kościołów i wspólnot kościelnych obecnych w Rzymie. W kazaniu podkreślił, że chrześcijanie różnych wyznań są tą samą rodziną

Kardynał ostrzega przed próbą klonowania człowieka

Stanowczy sprzeciw wobec możliwości sklonowania człowieka wyraził emerytowany przewodniczący Papieskiej Akademii Życia kard. Elio Sgreccia. W rozmowie z włoskim dziennikiem „Corriere della Sera” skomentował on niedawną wiadomość, że uczonym chińskim udało się sklonować dwie małpki, co – jego zdaniem – może być wstępem lub ukryciem próby przeprowadzenia podobnego doświadczenia z ludźmi.

Mistrz świata w kolarstwie podarował rower papieżowi

Trzykrotny mistrz świata w kolarskie szosowym Słowak Peter Sagan podarował papieżowi Franciszkowi jeden ze swoich rowerów wyścigowych w wersji specjalnej, w kolorach Stolicy Apostolskiej i Argentyny i napisem „Francesco”. Kolarz wraz z rodziną wziął udział w audiencji generalnej w środę na Placu św. Piotra.