Katastrofa demograficzna we Włoszech. Papież na debacie o dzietności

Od kilkudziesięciu lat Włochy przeżywają katastrofę demograficzną. “Jeśli w tym kraju, jedną z dwóch przyczyn zubożenia są narodziny dziecka, to oznacza to, że są powody, dla których ludzie nie mają dzieci” – mówi Gigi De Palo, przewodniczący Forum Stowarzyszeń Rodzinnych.

W 40. rocznicę zamachu kard. Dziwisz modlił się przy grobie Jana Pawła II

„Wracam pamięcią do tamtego 13 maja sprzed 40 lat, kiedy to straszliwe kule zamachowca tu na Placu św. Piotra prawie że śmiertelnie raniły Ojca św. Jana Pawła II. Do dziś czuję jego osuwające się bezwładnie ciało opadające w moje ramiona. Widzę jego krew broczącą białą papieską sutannę, barwiącą moje dłonie i ubranie. Słyszę też jego nieustannie powtarzaną, słabnącą modlitwę – „Maryjo, Matko moja” – mówił kard. Dziwisz w homilii podczas porannej Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II.

Franciszek opowiada o cudownym uzdrowieniu, którego był świadkiem. „To nie jest wymysł”

W czasie audiencji ogólnej Franciszek opowiedział o cudownym uzdrowieniu, którego był świadkiem. „To nie jest jakiś wymysł – ja to widziałem i przeżyłem” – przekonywał papież.

Watykan rozdał nagrody dla naukowców. Dostaną je dopiero pod koniec roku

Węgier prof. Győző Vörös oraz Włosi dr Domenico Benoci i dr Gabriele Castiglia zostali zdobywcami Nagród Akademii Papieskich za rok 2020, których z powodu pandemii Covid-19 nie można było przyznać w roku ubiegłym. Decyzję w tej sprawie ogłosiła dziś Papieska Rada Kultury. Wręczenie Nagród nastąpi w siedzibie Rady Koordynacyjnej Akademii Papieskich w Rzymie na początku przyszłego roku.

Franciszek o zamachu na Jana Pawła II: życie jest zawsze w ręku Boga

Papież nawiązał podczas środowej audiencji ogólnej do 40. rocznicy zamachu na Jana Pawła II. “To wydarzenie uświadamia nam, że nasze życie i dzieje świata są zawsze w ręku Boga” – mówił Franciszek w czasie audiencji na dziedzińcu św. Damazego w Pałacu Apostolskim.

Franciszek wprowadził nową posługę w Kościele. Będzie przeznaczona dla kobiet i mężczyzn

Na mocy Listu apostolskiego w formie Motu proprio „Antiquum ministerium” Ojciec Święty Franciszek ustanowił w całym Kościele posługę katechety. Będą ją pełnili świeccy – kobiety i mężczyźni. Mają wyróżniać się “głęboką wiarą i ludzką dojrzałością”.

Ekskomunika mafiosów? Powołano w tej sprawie specjalną grupę

W ramach watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, powołano grupę roboczą, która przygotowuje ekskomunikę dla członków mafii. Decyzja o jej powstaniu zbiegła się w czasie z beatyfikacją Rosaria Livatino, sycylijskiego sędziego, ofiary mafii.

“Dość przemocy!”. Franciszek apeluje o pokój i prosi o modlitwę w intencji Jerozolimy, Kabulu i Kolumbii

“Ze szczególnym niepokojem śledzę wydarzenia, które mają miejsce w Jerozolimie. Modlę się, aby była ona miejscem spotkania, a nie gwałtownych starć, miejscem modlitwy i pokoju” – powiedział Papież po modlitwie Regina Caeli. Franciszek odniósł się także do wczorajszego zamachu terrorystycznego w Kabulu i do gwałtownych starć w Kolumbii.

Papież: Kochać jak Chrystus to powiedzieć “nie” innym miłościom tego świata

Kto trwa w Jezusie przynosi owoc, którym jest miłość. Miłość to służba drugiemu człowiekowi, a ta prowadzi do prawdziwej radości, która jest znakiem rozpoznawczym chrześcijan. O tym w rozważaniu przed modlitwą Regina Caeli powiedział Papież Franciszek. Papież zwrócił także uwagę na problem przemocy wobec kobiet.

Papież apeluje o zniesienie patentów na szczepionki przeciw koronawirusowi

O zrzeczenie się praw własności intelektualnej do szczepionek przeciw koronawirusowi zaapelował Ojciec Święty w przesłaniu wideo skierowanym do uczestników „Vax Live: The Concert To Reunite The World”, koncertu charytatywnego zorganizowanego przez Global Citizen w celu wsparcia sprawiedliwej globalnej dystrybucji szczepionek. Będzie on transmitowany przez szereg telewizji świata a także na kanale YouTube.