Biskup prosi o post i modlitwę po trzęsieniu ziemi w Chorwacji

Biskup Vlado Košić z Sisak wystosował apel do katolików w swojej diecezji i w całym kraju po trzęsieniu ziemi o sile 6,4 w skali Richtera, które nawiedziło kraj 29 grudnia. Zginęło co najmniej siedem osób, a 26 zostało rannych.

Argentyna zatwierdza ustawę o aborcji

38 głosami za i 29 przeciw argentyński Senat zatwierdził ustawę o przerywaniu ciąży. W ten sposób aborcja stała się w tym kraju legalna. Nowe prawo, przyjęte uprzednio przez Izbę Deputowanych, zostało zatwierdzone po dwunastu godzinach debaty.

W 2020 roku na świecie zginęło 20 misjonarzy

W kończącym się roku 2020 na świecie zginęło 20 misjonarzy: kapłanów, osób zakonnych i świeckich – wynika z raportu, ogłaszanego od wielu lat pod koniec kolejnego roku przez watykańską misyjną agencję prasową Fides.

Brat Alois z Taize: Pandemia ujawniła kruchość naszego człowieczeństwa

„Pandemia ujawniła dogłębną kruchość naszego człowieczeństwa. Równocześnie zobaczyliśmy, że istnieje bardzo wiele solidarnych i szlachetnych gestów. Pomagają nam wierzyć, że w dzisiejszych trudnych sytuacjach Bóg nas nie opuszcza. Z całego serca życzę, aby nasze spotkanie wzmocniło w nas tę ufność” – powiedział 29 grudnia przeor ekumenicznej Wspólnoty z Taizé brat Alois w czasie 43. Europejskiego Spotkania Młodych, odbywającego się w tym roku wyjątkowo online.

Pierwszy kardynał został zaszczepiony na koronawirusa

Arcybiskup Bostonu kard. Sean O’Malley jest pierwszym kardynałem, który zaszczepił się na COVID-19. Teraz zachęca innych do szczepień przeciwko koronawirusowi.

Abp Ganswein o Benedykcie XVI: Fizycznie jest bardzo słaby

Abp Georg Ganswein pytany o Benedykta XVI powiedział, że 93-letni papież senior ma jasny umysł, „fizycznie jednak stał się bardzo slaby”. “Przy wszelkich różnicach osobowości łączą go z jego następcą bardzo przyjazne, a nawet serdeczne stosunki” – dodał.

Silne trzęsienie ziemi w Chorwacji. Wstrząs o magnitudzie 6,4

W pobliżu Zagrzebia doszło do silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,4 – podaje agencja Reuters. Wstrząs był odczuwalny m.in w Budapeszcie i Wiedniu.

Wzrosła liczba prześladowanych chrześcijan. Nowe formy dyskryminacji

Pandemia wywołała nowe formy dyskryminacji chrześcijan m.in. w Pakistanie, Indiach i Bangladeszu zostali wykluczeni z pomocy państwowej w czasie lockdownu oraz trudniej im się było dostać do szpitali na leczenie przeciw COVID-19.

Co przyniesie rok 2021 w Kościele powszechnym?

Rok 2021 będzie w Kościele czasem wielu wyzwań. Co dalej z nabożeństwami, opieką duszpasterską, ofertami edukacyjnymi, lekcjami religii w szkołach, pierwszymi Komuniami św., bierzmowaniami, ślubami a nawet kafejkami parafialnymi oraz wielu innymi inicjatywami? Z całą pewnością można przewidzieć, że kryzys spowodowany pandemią koronawirusa ograniczy życie Kościoła na co najmniej kolejne kilka miesięcy.

Krwawe Boże Narodzenie w Nigerii

To było kolejne krwawe Boże Narodzenie w Nigerii. Dżihadyści z Boko Haram przyznali się do ataku na dwie chrześcijańskie wioski w wigilię. Kolejny atak przypuścili w Niedzielę Świętej Rodziny. W sumie zginęło ponad 20 osób. Spalili też kilka kościołów i uprowadzili ze sobą księdza.