Papież zmienił nazwę diecezji i ustanowił nowego arcybiskupa

Ojciec Święty zmienił nazwę archidiecezji isfahańskiej obrządku łacińskiego w Iranie na teherańsko-isfahańską a jej pasterzem ustanowił o. Dominique’a Mathieu, z Kustodii Prowincjalnej Wschodu i Ziemi Świętej Braci Mniejszych Konwentualnych, dotychczasowego Definitora Generalnego swojego Zakonu, wynosząc go do godności arcybiskupa – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Kolegium kardynalskie w 2021 roku zmniejszy się o 6 hierarchów

Na początku 2021 roku Kolegium Kardynalskie liczy 229 członków, z których 128 nie skończyło jeszcze 80 lat i tym samym mają oni prawo udziału w konklawe, gdyby do niego obecnie doszło. Z drugiej strony św. Pawła VI postanowił w 1970, że maksymalna liczba purpuratów, którzy mogą wybierać papieża, nie może przekraczać 120.

Białoruskie władze grożą delegalizacją Kościołowi prawosławnemu

Białoruski Kościół Prawosławny (BKP), mający rangę egzarchatu w ramach Patriarchatu Moskiewskiego, został ostrzeżony o możliwości cofnięcia mu rejestracji państwowej, jeśli nie zaprzestanie popierania protestów społecznych przeciw reżimowi Alaksandra Łukaszenki.

„Pandemia uwidacznia istotę naszej wiary”

„Koronawirus odziera naszą wiarę z całej otoczki konsumpcjonizmu i pokazuje nam to, co w życiu jest najistotniejsze. Dla chrześcijan pandemia jest wezwaniem nie tylko do większej solidarności, ale i wnoszenia w świat prawdziwej nadziei” – wskazuje katolicki metropolita archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Abp Paolo Pezzi z okazji przypadających dziś prawosławnych obchodów Bożego Narodzenia.

Amerykańscy biskupi apelują o pokój po protestach na Kapitolu. Proszą o modlitwę

Amerykańcy biskupi potępili środowe wtargnięcie zwolenników Donalda Trumpa do Kapitolu w czasie debaty Kongresu USA nad zatwierdzeniem wyników wyborów prezydenckich. Duchowni zaapelowali o pokój oraz poprosili o modlitwę za Stany Zjednoczone.

Koronawirus w Hiszpanii. Zmarło 100 kapłanów i ponad 400 osób zakonnych

Pandemia mocno dotknęła wszystkie sfery życia społeczno-ekonomicznego, a także religijnego w Hiszpanii. Z powodu koronawirusa zmarło do tej pory ok. 100 kapłanów i ponad 400 osób zakonnych. Pandemia pozwoliła odkryć na nowo m. in. znaczenie rodziny, potrzebę bezpośrednich kontaktów międzyludzkich, solidarność i wzajemną pomoc oraz wiarę.

Papież przyjął rezygnację abp. Tadeusza Kondrusiewicza

Papież Franciszek przyjął rezygnację abp Tadeusza Kondrusiewicza z posługi arcybiskupa metropolity mińsko-mohylewskiego – poinformowało dzisiaj biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Jednocześnie mianował administratorem apostolskim na wakującej stolicy metropolitalnej bp Kazimierza Wielikosielca OP, biskupa pomocniczego diecezji pińskiej.

Nabożeństwa na Słowacji bez wiernych. Na ślubach i pogrzebach do 6 osób

Katoliccy biskupi Słowacji przyłączyli się do przepisów, podjętych w Sylwestra przez rząd swego kraju dotyczących zakazu opuszczania domów. W związku z tym, od 1 do 24 stycznia we wszystkich diecezjach Słowacji, obowiązuje zakaz nabożeństw z udziałem wiernych.

Papież mianował nowego nuncjusza w Algierii

Ojciec Święty mianował swoim przedstawicielem w Algierii abp. Kuriana Mathew Vayalunkala, arcybiskupa tytularnego Raziarii, dotychczasowego nuncjusza apostolskiego w Papui Nowej Gwinei i na Wyspach Salomona – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Rok Święty w Santiago de Compostela potrwa do końca 2022 roku

Rozpoczęty 31 grudnia 2020 roku Rok Święty Jakubowy w Santiago de Compostela potrwa do końca 2022 roku. Decyzję Stolicy Apostolskiej ogłosił nuncjusz apostolski w Hiszpanii abp Bernardito Auza na zakończenie Mszy św. w tamtejszej katedrze, w której znajduje się grób św. Jakuba Starszego. Wcześniej miejscowy arcybiskup Julián Barrio otworzył Drzwi Święte, które raz pierwszy pielgrzymi przeszli w 1122 roku.