Pogarsza się stan zdrowia więzionego w Indiach o. Stana Swamy

Pogarsza się stan zdrowia ojca Stana Swamy, 84-letniego hinduskiego jezuity, który od ponad miesiąca przebywa w areszcie w bardzo trudnych warunkach. Przedstawiciele Kościoła złożyli petycję o jego zwolnienie. Ostatnio władze nie zezwoliły na dostarczenie mu ciepłych ubrań, a sąd przedłużył areszt do 26 listopada. Jezuita od lat walczy o prawa ludów plemiennych, tymczasem władze zarzucają mu współpracę z maoistami.

Watykański raport ws. McCarricka – podsumowanie analiz i komentarzy

Theodore McCarrick okłamał i cynicznie oszukał papieża Jana Pawła II – wynika to z watykańskiego raportu na temat byłego kardynała, którego w 2019 r. papież Franciszek przeniósł do stanu świeckiego. Komentatorzy wskazują też na jednoznaczną winę trzech z czterech biskupów z amerykańskiego stanu New Jersey, którzy nie przekazali Stolicy Apostolskiej prawdy o McCarricku, choć byli o to proszeni przed jego nominacją na arcybiskupa Waszyngtonu.

Kościół w Nigerii buduje schronienia dla uchodźców z Kamerunu

Coraz większa liczba uchodźców z Kamerunu szuka pomocy w sąsiedniej Nigerii. Są wyczerpani i głodni, niektórzy potrzebują pomocy medycznej z powodu ran postrzałowych. Wielu z nich ma za sobą kilkanaście dni morderczego marszu przez busz. Położona przy granicy archidiecezja Calabar, gdzie przybyszów jest najwięcej, buduje dla nich prowizoryczne schronienia.

Raport OBWE: wiele przestępstw na tle nienawiści wobec chrześcijaństwa

Przestępstwa na tle nienawiści wobec mniejszości i wyznawców różnych religii muszą być lepiej udokumentowane, a osoby nimi dotknięte muszą otrzymać większe wsparcie. Zaapelowało o to Biuro Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) przy okazji prezentacji swojego nowego raportu „Hate Crime Data”.

Wzrasta frekwencja na mszach świętych w Belgii

Kościół katolicki w Belgii poinformował w środę o wzroście frekwencji w mszach w 2019 roku w porównaniu z rokiem poprzednim.

Biskupi o szczepieniu na COVID-19: Wyraz chrześcijańskiej odpowiedzialności

Biskupi Austrii zgromadzeni na zebraniu plenarnym episkopatu stwierdzili, że zaszczepienie się przeciwko COVID-19, to wyraz chrześcijańskiej odpowiedzialności.

Kard. Becciu domaga się odszkodowania od włoskich mediów

Kardynał Angelo Becciu w wydanym w środę oświadczeniu poinformował, że podejmuje kroki prawne przeciwko włoskiemu mediom za publikowanie „bezpodstawnych oskarżeń” przeciwko niemu – podaje agencja CNA.

Sanktuarium w Fatimie przygotowuje się na powrót wiernych

Władze Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie ogłosiły, że od stycznia 2021 r. podejmą działania służące przywróceniu fizycznej obecności pielgrzymów z całego świata w tym miejscu kultu maryjnego. Jak poinformowała rzecznik prasowa portugalskiego sanktuarium Carmo Rodeia, drastyczne obniżenie liczby wiernych w Fatimie zmusiło rektorat do podjęcia działań służących przywróceniu liczby pielgrzymów. Przypomniała, że pomiędzy połową marca a początkiem czerwca było ono całkowicie zamknięte dla pielgrzymów z powodu restrykcji epidemicznych.

Niemieccy biskupi wydadzą liturgię domową na Boże Narodzenie

Konferencja Biskupów Niemieckich wyda liturgię domową na Boże Narodzenie przygotowaną specjalnie dla osób, które z powodu pandemii koronawirusa nie wezmą udziału w świątecznych nabożeństwach. Poinformował o tym rzecznik episkopatu Niemiec, Matthias Kopp.

Duży wzrost powołań kapłańskich w Wenezueli

Wenezuela cieszy się obecnie dużym wzrostem powołań kapłańskich. Na roku propedeutycznym oraz na studiach z zakresu filozofii i teologii znajduje się ponad 800 alumnów. „Posługa promowania powołań kapłańskich przyniosła swoje owoce w naszym kraju” – podkreślają biskupi.