Arcybiskup Lichtensteinu odmówił uczestnictwa w procesie synodalnym. “Zadaniem biskupa jest słuchanie, a nie wielkie dyskusje i długie debaty”

Arcybiskup Vaduz, stolicy Liechtensteinu, Wolfgang Haas odmawia uczestnictwa w procesie synodalnym, który przed tygodniem otworzył papież Franciszek, a w miniony weekend – wszystkie diecezje świata. Jego zdaniem dyskusje i debaty, do których wzywa papież, nie są w Liechtensteinie konieczne, gdyż bliskie relacje w parafiach umożliwiają szybki wzajemny i prosty kontakt między duchownymi i świeckimi.

Dziś Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi. “Rocznie na całym świecie sprzedawanych jest nawet 40 mln osób”

Handel ludźmi jest najszybciej rozwijającą się działalnością przestępczą na świecie. To trzecie źródło dochodów dla organizacji przestępczych, po handlu bronią i handlu narkotykami. 18 października przypada Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu.

Biskupi o aborcji: dziecko nie jest wrogiem lub rzeczą, trzeba skończyć z takim myśleniem

Episkopat Chile skrytykował ustawę aborcyjną, która zezwala na zakończenie ciąży do 14 tygodnia. “Pierwszym prawem człowieka jest prawo do życia, a aborcja nigdy nie jest rozwiązaniem” – napisali biskupi w oświadczeniu.

17 misjonarzy porwanych na Haiti. Gangi kontrolują życie mieszkańców

Do uprowadzenia 17 misjonarzy ze Stanów Zjednoczonych i ich rodzin, w tym dzieci, doszło w miejscowości Titanyen na Haiti, na północ od stolicy kraju Port-au-Prince – poinformowało w niedzielę CNN.

Beatyfikacja 127 męczenników hiszpańskiej wojny domowej

W sobotę 16 października w Kordobie miała miejsce beatyfikacja Juana Elíasa Mediny i 126 innych męczenników, ofiar hiszpańskiej wojny domowej. Ks. Juan został aresztowany niedługo po wybuchu konfliktu. Razem z 14 osobami zginął zamordowany przy bramie cmentarza w Castro del Rio. Miał 34 lata. Przed śmiercią wybaczył swoim prześladowcom i zawołał „Viva Cristo Rey!” (hiszp.: „Niech żyje Chrystus Król!).

USA: Prezydent Biden spotka się z papieżem 29 października

W czwartek, 14 października Biały Dom ogłosił, że prezydent Joe Biden spotka się z papieżem Franciszkiem pod koniec miesiąca, potwierdzając tym samym długo dyskutowany szczyt między papieżem a drugim w dziejach katolickim prezydentem USA.

Grecja: przygotowania do papieskiej wizyta na Lesbos

Delegacja watykańska odwiedziła w czwartek, 14 października obóz dla migrantów Mavrovouni na wyspie Lesbos, aby zaplanować podróż papieża Franciszka – donosi agencja AFP. Lokalne źródło podało nieoficjalnie, że papieska wizyta w Grecji została zaplanowana na koniec listopada lub początek grudnia, w zależności od sytuacji sanitarnej.

Były anglikański biskup przeszedł do Kościoła katolickiego

Wysokiej rangi biskup anglikański Michael Nazir-Ali przeszedł do Kościoła katolickiego. Wydarzenie zostało określone jako “jedno z najbardziej znaczących politycznie nawróceń od bardzo dawna”.

Dyplomaci watykańscy: “działania w sieci stały się najczęstszym sposobem wabienia nowych ofiar handlu ludźmi”

„Trzeba działać, aby media społecznościowe nie były wykorzystywane do mnożenia ofiar” – powiedzieli watykańscy dyplomaci w Wiedniu, podczas spotkania grupy zadaniowej ds. Handlu ludźmi przy ONZ.

Nazywano go “papieżem uśmiechu”. W przyszłym roku beatyfikacja Jana Pawła I?

W przyszłym roku, na pewno przed Wielkanocną, odbędzie się beatyfikacja Jana Pawła I – podaje rzymski dziennik Il Messaggero.