Papież mianował nowego Patriarchę Łacińskiego w Ziemi Świętej

Abp Pierbattista Pizzaballa został nowym Patriarchą Łacińskim w Ziemi Świętej. Przez ostatnie 4 lata pełnił tam funkcję administratora apostolskiego.

Ghana. Zawalił się kościół, zginęły 23 osoby

Na skutek zawalenia się kościoła w Ghanie w zachodniej Afryce śmierć poniosły 23 osoby. Początkowo prezydent kraju mówił o 15 ofiarach śmiertelnych i ośmiu rannych, jednak w ruinach znaleziono kolejne zwłoki.

Ekskomunika dla byłego przewodnika duchowego wizjonerów z Medziugoria

Kongregacja Nauki Wiary wydała dekret stwierdzający, że były przewodnik duchowy wizjonerów z Medziugoria Tomislav Vlašić jest w stanie ekskomuniki.

Papież o związkach osób homoseksualnych. Argentyński biskup tłumaczy jego słowa

Argentyński biskup La Platy Victor Manuel Fernandez w swoim tekście tłumaczy słowa papieża Franciszka na temat związków osób homoseksualnych. Przypomnijmy, że filmie dokumentalnym „Francesco” papież w wywiadzie z reżyserem miał wezwać do uchwalenia przepisów ułatwiających wspólne pożycie, lub związki partnerskie osobom tej samej płci.

Jakich słów użył Franciszek wobec osób homoseksualnych?

Wypowiedź Franciszka w dokumentalnym filmie „Francesco” od wczoraj wywołuje kontrowersje w mediach na całym świecie. Papież mówił na temat praw, które powinny mieć zagwarantowane osoby homoseksualne. „To, co musimy stworzyć, to prawo do wspólnego pożycia. One mają prawo do tego, by być prawnie chronionymi” – to najbardziej zbliżone do oryginału tłumaczenie papieskiej wypowiedzi według KAI.

Manifestacje w Nigerii. Episkopat po stronie protestującej młodzieży

Episkopat Nigerii stanął po stronie młodzieży, która od tygodni protestuje w tym kraju, domagając się przeprowadzenia demokratycznych refom i zapewnienia wszystkim mieszkańcom bezpieczeństwa. Manifestacje są bezpośrednią reakcją na ujawnienie potężnych nadużyć i zbrodni, jakich dopuścili się członkowie elitarnego oddziału do walki z przestępczością zorganizowaną, który właśnie został rozwiązany.

Wenezuela: zamordowano kapłana

39-letni ks. José Manuel de Jesús Ferreira, proboszcz kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w stolicy wenezuelskiego stanu Cojedes, San Carlos zginął, kiedy stanął w obronie napadniętego parafianina.

Sri Lanka: 10 tys osób wiedziało o planach zamachów na kościoły w 2019 r.

Co najmniej 10 tysięcy osób, w tym 8 tys. policjantów z Prowincji Zachodniej, wiedziało o planach zamachów na świątynie chrześcijańskie na Wielkanoc 2019 roku. Ujawnił to 19 października były szef kontrwywiadu Sri Lanki Nilantha Jayawardena, przesłuchiwany przez prezydencką komisję śledczą, badającą ataki terrorystyczne sprzed roku, w których zginęło prawie 280 osób a blisko 600 odniosło rany.

Katastrofa statku. Papież przekazał pieniądze rodzinom ofiar

Papież Franciszek przekazał pieniądze rodzinom ofiar katastrofy statku Gulf Livestock 1, który zatonął 2 września u wybrzeży Japonii. Wsparcie trafi też do jedynego członka załogi, który ocalał z wypadku.

Modlitwa o pokój wyznawców różnych religii w Rzymie. „Religie nie chcą wojny”

Religie nie chcą wojny; wręcz przeciwnie, zadają kłam tym, którzy sakralizują przemoc – mówił papież Franciszek podczas Międzynarodowego Spotkania i Modlitwy o Pokój pod hasłem „Nikt nie ratuje się sam. Pokój i braterstwo”. Odbyło się ono 20 października na Kapitolu w Rzymie z inicjatywy Wspólnoty św. Idziego (Sant’Egidio).