Adwentowy Dzień Skupienia Diakonów Stałych na Jasnej Górze

Diakoni stali zgromadzili się dziś na Jasnej Górze na Adwentowym Dniu Skupienia. Służą w Kościele w Polsce od 2008 r. w 8 diecezjach.

O. Adam Szustak: warto być w Kościele, nawet słabym i grzesznym

“Warto być w Kościele, to najpiękniejsze miejsce na świecie, nawet jeśli dzieją się w nim rzeczy złe – mówił dziś w Warszawie o. Adam Szustak OP. Dominikanin był gościem wykładu otwartego w ramach cyklu “Duchowość dla Warszawy” a temat „Czy warto być w takim Kościele?” zaproponowali sami organizatorzy.

Pięciu chłopaków, pięciu męczenników. Klerycy z Warszawy wystawiają sztukę

“Piątka. Opowieść o męczennikach z Poznania, którzy pozostali wierni aż do śmierci” to tytuł sztuki teatralnej, którą przygotowali klerycy III roku warszawskiego seminarium duchownego. Spektakle otwarte dla publiczności rozpoczną się 14 grudnia. Spektakl opowie historię piątki błogosławionych z Poznania, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

Duchowe przygotowania do beatyfikacji Prymasa. Start: dziś w Warszawie

Już dziś przy grobie Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się pierwsze z cyklu spotkanie modlitewne poprzedzające zbliżającą się beatyfikację Prymasa Tysiąclecia. Mszy św. będzie przewodniczył biskup Michał Janocha.

O. Jacek Salij OP oraz o. prof. Ladislav Csontos z doktoratami honoris causa

Obaj są teologicznymi punktami odniesienia, jeden w Polsce drugi na Słowacji. Dominikanin o. prof. Jacek Salij oraz słowacki jezuita o. prof. Ladislav Csontos zostali wczoraj uhonorowani doktoratami honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.

W Polsce przybyło 400 tys. osób żyjących w skrajnym ubóstwie

O ponad 400 tys., w porównaniu z ubiegłym rokiem, wzrosła liczba osób żyjących w Polsce w skrajnym ubóstwie – to wniosek z „Raportu o biedzie” przygotowanego przez Stowarzyszenie „Wiosna”. Z zebranych danych wynika, że ponad 2 mln Polaków w 2018 r. żyło w skrajnym ubóstwie, w tym prawie pół miliona dzieci.

Młodzi z Polski już zaczynają się przygotowywać do ŚDM Lizbona 2022

Polskie diecezje już rozpoczynają przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2022 r. w Lizbonie – informuje Krajowe Biuro Organizacji ŚDM przy Konferencji Episkopatu Polski. Na obecne przygotowania złożą się przede wszystkim comiesięczna modlitwa oraz 3-letni cykl katechez.

Założyła Klub Włóczkersów, została Poznanianką Roku

Znana z akcji dziergania na drutach czapeczek dla ubogich dzieci w Afganistanie 80-letnia siostra urszulanka Cecylia Śmiech została wybrana Poznanianką Roku 2019. W plebiscycie zorganizowanym przez Miasto Poznań pokonała 10 innych pań.

Zmarły biskup Dembowski spoczął we włocławskiej katedrze

Katedrę włocławską wypełniły dziś tłumy duchownych i wiernych, z diecezji włocławskiej i z Warszawy, także z zakładu dla niewidomych w Laskach. Po Mszy św. pogrzebowej, której przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, zmarły biskup-senior spoczął w krypcie biskupów włocławskich.

Ostatni list śp. biskupa Bronisława Dembowskiego

„Całą Diecezję, Biskupów – zwłaszcza mojego następcę – Kapłanów i Wszystkich Wiernych, a także warszawską wspólnotę świętomarcińską niech błogosławi Bóg Wszechmogący Ojciec i Syn i Duch Święty” – napisał w „ostatnim liście” śp. bp Bronisław Dembowski. Przygotował go w 2010 r. na wypadek swojej śmierci.