Spada poziom wiary i regularnych praktyk religijnych. Jest sondaż

Od marca 1992 do czerwca 2022 roku odsetek osób dorosłych określających się jako wierzące spadł z 94% do 84%, zaś praktykujących regularnie (raz w tygodniu lub częściej) z blisko 70% do niemal 42% i jednocześnie wzrósł odsetek niepraktykujących, z niespełna 9% do 19%.

Bp Andrzej Jeż: budujmy życzliwy klimat wokół powołań i powołanych

O modlitwę w intencji młodych mężczyzn, którzy myślą o kapłaństwie i budowanie życzliwego klimatu wokół sprawy powołań apelował wczoraj w Tuchowie biskup tarnowski Andrzej Jeż. Duchowny przewodniczył Mszy św. podczas wielkiego odpustu w sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej.

Kard. Nycz: świat nie rozumie nauczania papieża na temat tego, co się dzieje za wschodnią granicą

“Wojna na Ukrainie jest okrutnym złem dla narodu ukraińskiego i dla nas wszystkich, ale na tę wojnę trzeba szukać odpowiedzi dobrem, czyli szukać odpowiedzi w Ewangelii, a nie w rewanżyzmie” – powiedział kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski w Rajczy.

Konno na Jasną Górę. To jedyna taka pielgrzymka

“Mój koń się trochę denerwuje, bo pierwszy raz brał udział w takiej pielgrzymce, ale jestem z niej dumny, Gwiazda bardzo dobrze nas reprezentowała” – powiedział jeden z uczestników konnej pielgrzymki, która dotarła na Jasną Górę.

Kościół pozostaje dla Polaków dużym autorytetem społecznym. Wyniki najnowszego badania CBOS

Jakie osoby są dla Polaków ważne dla osobistej wiary i moralności? Jak postrzegana jest postać Jana Pawła II i papieża Franciszka? Co powinien zrobić Kościół, aby wzmocnić swój społeczny autorytet? CBOS opublikował najnowsze badania.

Wybrano nowego rzecznika prasowego Jasnej Góry. Został nim o. Michał Bortnik

O. Michał Bortnik na stanowisku rzecznika prasowego Jasnej Góry zastąpił o. Michała Legana, który obejmuje funkcję dyrektora Redakcji Audycji Katolickich TVP.

Matka Boża znów będzie w Lipach. Dziś rozpoczyna się dwudniowy Odpust Lipski

Kolejny raz w tradycyjnej trzykilometrowej procesji, cudowna figurka Matki Bożej Lipskiej “powędruje” z Kościoła Farnego do miejsca objawień w Lipach, k. Lubawy. W ten sposób co roku w pierwszy dzień lipca inaugurowany jest dwudniowy Odpust Lipski, który gromadzi tysiące wiernych. W tym roku obchodzona jest 53. rocznica koronacji figury Matki Bożej.

Abp Ryś: prośmy Boga, aby był blisko naszych serc, naszych myśli i naszego wartościowania

“Prośmy Boga, aby był blisko naszych serc, naszych myśli i naszego wartościowania. Prośmy Go, aby wyrywał nas z takich sposobów myślenia i działania, które są bardziej diabelskie niż Boże” – mówił metropolita łódzki w środę podczas Mszy Św. sprawowanej w archikatedrze łódzkiej.

Znacznie spadła liczba osób chodzących do kościoła. Ile praktykuje co niedzielę?

Odsetek Polaków chodzących do kościoła w każdą niedzielę poważnie zmalał: z 46% przed pandemią do 37% obecnie – wynika z najnowszych badań CBOS.

Zmarł polski proboszcz parafii na Wołyniu. Mimo ciężkiej choroby chciał wspierać swoich parafian

Ks. Andrzej Kwiczala przez wiele lat był proboszczem parafii w Maniewiczach na Wołyniu, na Ukrainie. Kiedy wybuchła wojna, przerwał swoje leczenie w Polsce i powrócił do swoich parafian. Zmarł w minioną niedzielę, w wieku 55 lat.