Co się będzie działo w Dzień Ubogich

Koncerty, obiady dla bezdomnych i ubogich, punkty z ubraniem, jedzeniem czy łazienką, specjalne miejsca na rynkach miast - to wszystko odbędzie się już w najbliższą sobotę i niedzielę w wielu miastach Polski z okazji III Światowego Dnia Ubogich. Pomysłodawcą jest papież Franciszek.

Katowice
Świętowanie zaczęło się już w czwartek śniadaniem dla ubogich i gotowaniem wielkich kotłów zupy dla najbiedniejszych. Już działają także w różnych placówkach MOPS punkty porad psychologicznych oraz łaźnie. W piątek o 17.30 w kościele mariackim w Katowicach rozpocznie się czuwanie modlitewne “Solidarni z Ubogimi”. Swoje świadectwo powie Dobromir Makowski (Projekt RapPedagogia). W planie jest Eucharystia, modlitwa uwielbienia i na zakończenie wspólne spotkanie przy stole.
– Z kolei sobota to dzień, w którym zachęcamy, by zaprosić ubogiego do swego domu – mówi z przekonaniem Wioletta Iwanicka-Richter. – Jest to dosyć ryzykowne, bardzo odważne, ale w duchu chrześcijańskiej miłości. Jest to też okazja dla wspólnot, które na co dzień są tylko modlitewne, by uruchomiły w sobie ten, chryzmat służebności – podkreśla.W niedzielę odbędzie się finał całego wydarzenia – będzie to wspólne z ubogimi Wielkie Świętowanie III. Światowego Dnia Ubogich na Placu Teatralnym w Katowicach. Wydarzenie rozpocznie śniadanie o 9.15. Nie zabraknie pokazów pierwszej pomocy, czy świadectw. Będzie też urodzinowy tort Zupy w Kato. Organizatorzy zadbali też o oprawę muzyczną – dla zgromadzonych zagrają dwa zespoły: Gospel Sound oraz Drugie Piętro. Po ciepłym posiłku zgromadzeni przejdą w Marszu Ubogich ulicami Katowic. O 16.00 mszy św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP przewodniczył będzie katowicki bp pomocniczy Grzegorz Olszowski. Uroczyste zakończenie III. Światowego Dnia Ubogich w Katowicach odbędzie się przy klasztorze sióstr Misjonarek Miłości.

Sandomierz
Obchody Dnia Ubogich rozpoczną się tu 17 listopada. Wtedy w kościele pw. Ducha Świętego w Sandomierzu odbędzie się Msza św. oraz później koncert Olgi Szymańskiej oraz wspólny obiad z ubogimi w budynku Caritas.
We wtorek 19 listopada organizatorzy zapraszają zainteresowanych do kuchni Caritas w Sandomierzu na zmagania kulinarne i wspólne gotowanie. W środę 20 listopada zorganizowane zostaną gry planszowe.
Na oba wydarzenia zaproszone są osoby: ze schronisk prowadzonych Caritas Diecezji Sandomierskiej dla bezdomnych mężczyzn w Sandomierzu i bezdomnych kobiet w Rudniku nad Sanem, ze schroniska dla bezdomnych mężczyzn im. św. Brata Alberta w Stalowej Woli, z noclegowni dla mężczyzn przy parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu, Wspólnoty Chleb Życia z Zochcina i Jankowic oraz Domu Opieki św. Brata Alberta z Nowego Skoszyna.Oprócz inicjatyw dla ubogich, przewidziany jest także wyjazd dla wolontariuszy Caritas do domu Towarzystwa Ducha Świętego pw. Świętego Krzyża w Krakowie. Odbędzie się on 21 listopada pod hasłem „Posługa ubogim w duchu bł. Gwidona z Montpellier”.
Zwieńczeniem inicjatyw związanych ze Światowym Dniem Ubogich będzie niedzielny obiad dla Osób Ubogich przebywających na terenie parafii. W przedsięwzięcie zaangażowane będą m.in. wspólnoty: parafialne, zakonne, parafialnych i szkolnych zespołów Caritas, Kół Żywego Różańca, Legionu Maryi, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Akcji Katolickiej, Oaz, KSM.

Wolontariusze Caritas diecezji bielsko-żywieckiej razem m.in. z diakonią Wspólnoty Przymierza „Miasto na Górze” będą modlić się z potrzebującymi oraz wspólnie zjedzą ciepły posiłek. Podczas wydarzenia zaplanowano też koncert zespołu SECiM, czas uwielbienia, świadectwa, pantomimę i rozdanie drobnych upominków.

Warszawa
Z okazji III Światowego Dnia Ubogich 17 listopada pięć organizacji działających na rzecz osób bezdomnych w Warszawie włączy się we wspólną akcję. W tę niedzielę o godz. 16.00 pod Pałacem Kultury i Nauki potrzebujący otrzymają ciepły posiłek oraz specjalnie przygotowane przez wolontariuszy podarunki.
Warszawska Caritas prowadzi w Warszawie i okolicach trzy schroniska dla 300 bezdomnych osób. Rolę gospodarza znów pełnić będzie fundacja Smile Warsaw, która w każdą niedzielę w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki wydaje bezdomnym ciepły posiłek oraz wspiera ich niezbędnymi środkami czystości i odzieżą.

Zaproszenie do współpracy przyjęły także trzy inne organizacje: Fundacja Daj Herbatę, która w każdy poniedziałek częstuje wszystkich chętnych gorącą zupą pod Dworcem Centralnym, Fundacja „Po drugie” pomagająca młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym, patologią i bezradnością – wychowankom i byłym wychowankom placówek resocjalizacyjnych i oraz uhonorowana nagrodą Ubi Caritas za 2019 rok – Fundacja „Ambulans z Serca”, której wolontariusze (ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki) udzielają doraźnej pomocy medycznej osobom bezdomnym w miejscach ich przebywania.

Szczególnie będzie Dzień Ubogich obchodzić również Fundacja Kapucyńska, prowadząca codzienne dożywianie osób bezdomnych w Warszawie. W niedzielę od 8.00, w podziemiach Kościoła Braci Mniejszych Kapucynów przy Miodowej 13 będzie wydawana kawa, herbata i ciasto. W ciągu dnia przewidujemy występy artystyczne umilające nam wspólny posiłek, wspólne oglądanie filmu.

„Zaangażowanie chrześcijan, z okazji tego Dnia Ubogich, a przede wszystkim w życiu codziennym, nie polega tylko na inicjatywach towarzyszących, które, jakkolwiek godne pochwały i konieczne, powinny pobudzić w każdym z nas uwagę poświęcaną tym, którzy znajdują się trudnościach. Ta pełna miłości uwaga jest początkiem prawdziwego zatroskania o ubogich oraz poszukiwania dla nich prawdziwego dobra – napisał w Orędziu na III Światowy Dzień Ubogich papież Franciszek.

Caritas Archidiecezji Warszawskiej w porozumieniu z innymi organizacjami niosącymi pomoc osobom bezdomnym mieszkającym na terenie Warszawy zaprasza wszystkich potrzebujących do wspólnego stołu, a tym samym uwrażliwia mieszkańców stolicy na potrzeby osób bezdomnych zwłaszcza w perspektywie zbliżającej się zimy.

Bielsko-Biała
Wolontariusze Caritas diecezji bielsko-żywieckiej razem m.in. z diakonią Wspólnoty Przymierza „Miasto na Górze” będą modlić się z potrzebującymi oraz wspólnie zjedzą ciepły posiłek. Podczas wydarzenia zaplanowano też koncert zespołu SECiM, czas uwielbienia, świadectwa, pantomimę i rozdanie drobnych upominków. Kulminacyjnym momentem obchodów będzie 16 listopada Msza św. w bielskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz spotkanie w podziemiach świątyni.
Ponadto 16 listopada odbędzie się spotkanie z matkami samotnie wychowującymi dzieci w Domu Matki i Dziecka Caritas.

Poznań
Akcja rozdawania koców, śpiworów i termosów, a także możliwość skorzystania z usług fryzjerów przez bezdomnych i wspólny posiłek złożą się na obchody Tygodnia Ubogich, który w Poznaniu już się zaczął i potrwa do niedzieli. Mszy św. 17 listopada w intencji potrzebujących i wolontariuszy, którzy im na co dzień posługują, będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki.
Wolontariusze, pracownicy Caritas i policja 14 listopada rozdawały już bezdomnym termosy, koce i śpiwory i zachęcali ich do skorzystania z pomocy oferowanej w ogrzewali Caritas przy ul. Krańcowej 10. „Będą one rozwożone mieszkańcom baraków, pustostanów i koczowisk” – zaznacza ks. Łukasik.
W piątek osoby ubogie oraz bezdomne mogą też skorzystać bezpłatnie z usług fryzjerów w ogrzewalni przy ul. Krańcowej 10.W sobotę 16 listopada w poznańskich jadłodajniach Caritas, prowadzonych przez siostry zakonne, bezdomni będą mogli skorzystać z sakramentu pokuty.W III Światowy Dzień Ubogich, w niedzielę 17 listopada o godz. 12.30 w kościele pw. Bożego Ciała w Poznaniu, abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczyć Mszy św. w intencji osób ubogich oraz tych, którzy im pomagają.Po Mszy św. w salce przyparafialnej osoby ubogie i bezdomne będą mogły spożyć obiad przygotowany przez siostry elżbietanki, posługujące w jadłodajni Caritas przy ul. Łąkowej.

Kraków
Na Małym Rynku stanie, jak w poprzednich latach, Namiot Spotkań, gdzie zaplanowano cykl warsztatów artystycznych, tanecznych i aktorskich. Lidia Pospieszalska poprowadzi zajęcia z emisji głosu, a Marcin Pospieszalski przekaże podstawy gry na instrumentach muzycznych. Uczestnicy warsztatów oraz rodzina Pospieszalskich i ich przyjaciele wystąpią na zakończenie ŚDU we wspólnym koncercie uwielbieniowym. Od czwartku już się odbywają warsztaty teatralne z Magdaleną Sokołowską, Agnieszką „Tolą” Słomką i Juliuszem Chrząstowskim oraz warsztaty taneczne z Marysią Pospieszalską i Piotrem Zgorzelskim. Uczestnicy tych spotkań zaprezentują zdobyte umiejętności w sobotni wieczór.

Nowością będą zawody sportowe z nagrodami. Wśród zapowiadanych gości jest m.in. Kuba Błaszczykowski.Oprócz zabawy, modlitwy i spotkań przy posiłkach, ubodzy będą mogli uzyskać w namiocie praktyczne porady od psychologów, pracowników socjalnych i prawników. Osoby w kryzysie bezdomności i doświadczające ubóstwa otrzymają paczki z żywnością i artykułami higienicznymi, ciepłe rękawiczki, czapki i szaliki, a zwycięzcy zawodów sportowych – również przydatne w okresie zimowym termosy i kubki. Na krakowskie Planty i okolice Rynku Podgórskiego wyruszą mobilne patrole wolontariuszy z rozgrzewającą herbatą i zaproszeniem do Namiotu Spotkań.W kościele św. Barbary od środy trwać będzie nieustanna, 24-godzinna modlitwa w intencji wszystkich mieszkańców Krakowa, zwłaszcza najuboższych, a w bazylice Mariackiej franciszkanin z Katowic o. Wawrzyniec Jaworski OFM głosić będzie nauki rekolekcyjne dla bezdomnych, wykluczonych i wszystkich, którzy czują, że w różnych sferach życia czegoś im brakuje.
W siedzibie Dzieła Pomocy im. św. Ojca Pio na ul. Smoleńsk potrzebujący mogą korzystać z łaźni, przebrać się i odświeżyć. Czekać będą na nich także fryzjerzy, wizażyści i makijażystki. Metamorfozy służą nie tylko poprawie samopoczucia. Są pomocne m.in. dla osób, które chcą wyrobić sobie nowe dokumenty albo szukają pracy i potrzebują zdjęcia do CV.

ad, KAI/Stacja7