Bp Greger: muzyka nie jest dodatkiem, lecz integralną częścią liturgii

W liturgiczne wspomnienie św. Cecylii, bp Piotr Greger podziękował wszystkim, którzy "dbają o poprawność i piękno muzyki liturgicznej". "Muzyka nie jest w liturgii żadnym dodatkiem czy ozdobnikiem, lecz jej integralną częścią" - napisał delegat Episkopatu Polski ds. muzyki kościelnej.

Bp Greger przywołał słowa kard. Josepha Ratzingera z “Nowej pieśni dla Pana”, w której późniejszy papież podkreślił, że problem liturgii „uzyskał dzisiaj znaczenie, jakiego dawniej nie moglibyśmy się spodziewać”.

“Z czasem wszakże coraz bardziej okazywało się, że w liturgii chodzi o nasze pojmowanie Boga i świata, o nasz stosunek do Chrystusa, do Kościoła i do nas samych. W obcowaniu z liturgią rozstrzygają się losy wiary i Kościoła” – pisał kard. Ratzinger.

“Dziękuję wszystkim, którzy dbają o piękno muzyki liturgicznej”

W odniesieniu do tych słów, bp Greger przypomniał, że “muzyka liturgiczna, nie jest w liturgii żadnym dodatkiem czy ozdobnikiem, lecz jej integralną częścią“.

“Kościół od samego początku wielką troskę wykazywał w odniesieniu do tych, którzy dbają o poprawność i piękno muzyki liturgicznej” – dodał i podziękował wszystkim, którzy “w tym celu podejmują konieczne wysiłki”.

“Niech św. Cecylia będzie dla nas wszystkich orędowniczką na czas zbliżającego się nowego roku duszpasterskiego. Jako środowisko polskich muzyków kościelnych mamy świadomość odpowiedzialności za bycie posłanym w pokoju Chrystusa” – napisał bp Greger.

kh/BP KEP/Stacja7