20 lat temu abp Jorge Bergoglio został kardynałem

21 lutego 2001, św. Jan Paweł II uroczyści włączył do Kolegium Kardynalskiego ówczesnego arcybiskupa Buenos Aires, Jorge Bergoglio.

Birety kardynalskie otrzymało wówczas na placu św. Piotra 44 nowych kardynałów z całego świata. W śród nich byli zmarli w minionym roku Polacy – kard. Marian Jaworski ze Lwowa i kard. Zenon Grocholewski.

Jorge Bergoglio, od 1998 następca zmarłego arcybiskupa Buenos Aires, Antonio Quarracino, przyczynił się do ważnego kroku argentyńskiego episkopatu. We wrześniu Roku Wielkiego Jubileuszu 2000, biskupi Argentyny wypowiedzieli historyczne „mea culpa” za rolę Kościoła w czasach dyktatury wojskowych. Inicjatywa abp Bergoglio była niejako pójściem śladami papieża Jana Pawła II, który w marcu 2000 w bazylice św. Piotra sprawował nabożeństwo pokutne w intencji „oczyszczenia pamięci”.

Wśród ważnych momentów działalności kard. Bergoglio była m.in. jego współpraca w V Konferencji Kościoła Ameryki Łacińskiej w Aparecidzie w 2007 r. Jako arcybiskup-metropolita Buenos Aires zawsze opowiadał się za „Kościołem ubogich”. Utrzymywał bliskie kontakty z wyznawcami innych religii. Wydał m.in. książkę rozmów z rabinem Abrahamem Skórką. W 2003 r. kard. Bergoglio odegrał ważną rolę na Synodzie Biskupów w Watykanie poświęconym roli i misji biskupów.

13 maja 2013, po rezygnacji Benedykta XVI kard. Bergoglio został wybrany nowym papieżem i przyjął imię Franciszek. W kwietniu 2014 na placu św. Piotra w Watykanie kanonizował swego poprzednika Jana Pawła II.

ZOBACZ TAKŻE: Papież odwiedził w Rzymie poetkę, która ocalała z Holocaustu

 

 

os/KAI/Stacja7