Wiadomości

Bp Mieczysław Cisło przechodzi na emeryturę

Papież Franciszek przyjął dziś rezygnację z urzędu Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Lubelskiej, którą złożył bp Mieczysław Cisło. Pracował on w tej archidiecezji przez ostatnie 23 lata.

Białoruś. Dołącz do modlitwy w intencji pokoju

Każdego wieczora o godz. 20.00 setki osób łączą się w modlitwie w intencji pokoju na Białorusi. To inicjatywa młodych, która rozprzestrzenia się także w Polsce. Biorą w niej udział m.in. członkowie Wolontariatu Syberyjskiego i studenci z krajów Europy Wschodniej.

80. rocznica powstania Wspólnoty Taizé i 15. rocznica śmierci brata Rogera

W sierpniu przypada 80. rocznica powstania Wspólnoty Taizé i rocznica śmierci jej założyciela. W niedzielę 16 sierpnia upłynie 15 lat od tragicznej śmierci brata Rogera.

W niedzielę pielgrzymka kobiet do Piekar Śląskich

16 sierpnia, będzie miała miejsce tradycyjna doroczna pielgrzymka kobiet i dziewcząt do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości społecznej w Piekarach Śląskich. Odbędzie się ona w zmienionej formie. Podobnie jak w czasie majowej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców, wszystkie pielgrzymkowe uroczystości odbędą się w Bazylice Piekarskiej, a nie na pobliskim kalwaryjskim wzgórzu.

Bp Jezierski: administrator apostolski to rola przejściowa, bez wprowadzania zasadniczych reform

– Administrator „sede vacante” zostaje ustanowiony nie po to, aby otwierał nową epokę, ale po to, aby spokojnie przeprowadził Kościół partykularny do czasu wyłonienia nowego arcybiskupa metropolity – tak mówi o swojej nowej roli bp Jacek Jezierski.

Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej podniesione do godności bazyliki mniejszej

Franciszkański kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kalwarii Pacławskiej, który jest jednocześnie Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej, został podniesiony do godności bazyliki mniejszej. Dekret Stolicy Apostolskiej ogłosił abp Adam Szal podczas wieczornej Mszy świętej 13 sierpnia, we wspomnienie liturgiczne Matki Bożej Kalwaryjskiej. – Matka Boża obrała sobie to miejsce, aby tu odbierać cześć – powiedział w homilii metropolita przemyski.

W niedzielę otwórzmy serca dla Bejrutu

Rośnie tragiczny bilans eksplozji chemikaliów w stolicy Libanu, do której doszło 4 sierpnia. Potwierdzono już ponad 200 ofiar śmiertelnych, doraźnej pomocy nadal potrzebują mieszkańcy miasta, którzy stracili dach nad głową. W najbliższą niedzielę, 16 sierpnia, swoją solidarność z poszkodowanymi w wyniku wybuchu będzie można wyrazić poprzez udział w zbiórce pieniędzy na ich rzecz, która zostanie przeprowadzona pod kościołami w całej Polsce.

Wirtualna opowieść o Bitwie Warszawskiej

Bitwę Warszawską uznaje się za jedną z najważniejszych w dziejach świata. Jej stawką była wolność Europy, natomiast z polskiego punktu widzenia zachowanie odzyskanej po latach niewoli państwowości. Kancelaria Sejmu przygotowała z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej specjalną galerię na platformie Google Arts & Culture, dzięki której można prześledzić historię związaną z wojną polsko-bolszewicką oraz zapoznać się z jej parlamentarnym wymiarem.

Kard. Nycz: jesteśmy dłużnikami dowódców i żołnierzy Bitwy Warszawskiej

– Jesteśmy tu dziś w imię długu wdzięczności za ocalenie Warszawy, Polski, Europy i świata przed nawałą ateistycznego komunizmu – mówił kard. Kazimierz Nycz w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie. Metropolita warszawski przewodniczył tam Mszy św. inaugurującej obchody 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Bp Jacek Jezierski został administratorem na czas “sede vacante” archidiecezji gdańskiej

Papież Franciszek mianował bp. Jacka Jezierskiego administratorem archidiecezji gdańskiej. Dokładnie o godz. 12:00 informację podała oficjalna strona Watykanu oraz w specjalnym komunikacie nuncjatura apostolska w Polsce. Dotychczasowy biskup elbląski na czas “sede vacante” zastąpi abp. Sławoja Leszka Głodzia.