Wiadomości

Prymas do formatorów seminaryjnych: potrzeba wrażliwości umożliwiającej skuteczną ochronę dzieci i młodzieży

“Seminarzyści powinni posiąść wrażliwość umożliwiającą skuteczną ochronę dzieci i młodzieży przed wszelkimi formami przemocy i wykorzystania, głównie o charakterze seksualnym” – mówił abp Wojciech Polak do rektorów i wychowawców seminaryjnych kończących 21 stycznia szkolenie w Gnieźnie.

Św. Ireneusz doktorem Kościoła. Jest dekret papieża Franciszka

Papież ogłosił św. Ireneusza doktorem Kościoła, nadając mu tytuł doktora jedności. “Niech doktryna tak wielkiego Mistrza coraz bardziej zachęca wszystkich uczniów Pana do pełnej komunii” – czytamy w dekrecie Franciszka.

Benedykt XVI zapozna się z raportem ws. nadużyć. Zaprzecza zarzutom o tuszowanie spraw

Osobisty sekretarz Benedykta XVI, arcybiskup Georg Gänswein, zapowiedział, ze papież senior zapozna się z obszernym raportem dotyczącym nadużyć seksualnych w archidiecezji monachijskiej.

Bp Lechowicz: do ordynariatu przychodzę jako duszpasterz, a nie jako żołnierz

Biskup Wiesław Lechowicz podkreślił w rozmowie z PAP, że nominacja na biskupa polowego nie zmienia jego podstawowej misji. “Jako biskup jestem głosicielem Ewangelii i szafarzem sakramentów, dbającym o wspólnotę wiernych, by wzrastała w wierze i miłości” – powiedział.

Kard. Marx wstrząśnięty raportem ws. nadużyć. Prosi o wybaczenie

“Jestem wstrząśnięty i wstydzę się” – powiedział kardynał Reinhard Marx, obecny metropolita Monachium i Fryzyngi, po opublikowaniu w czwartek raportu dotyczącego nadużyć seksualnych, do których doszło w latach 1945-2019.

Opublikowano raport ws. nadużyć w niemieckiej diecezji. Watykan komentuje

Według raportu dotyczącego nadużyć popełnionych przez księży w archidiecezji Monachium i Fryzyngi, kard. Joseph Ratzinger miał się dopuścić czterech błędów w podejściu do takich przypadków. Do dokumentu odniósł się w komunikacie Watykan.

“Nie był zamieszany w sprawy nadużyć”. Seewald o zarzutach wobec Benedykta XVI

Peter Seewald, biograf papieża, broni Benedykta XVI przed zarzutami o błędy w postępowaniu z nadużyciami seksualnymi księży z czasów, gdy był on arcybiskupem Monachium. „W sprawie księdza Petera H. nie było żadnych dowodów na to, że Ratzinger był w to zamieszany” – powiedział.

Watykan: św. Ireneusz będzie doktorem Kościoła

Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kardynał Marcello Semeraro zaproponował, aby Ojciec Święty ogłosił św. Ireneusza z Lyonu doktorem Kościoła – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Watykan: także tegoroczne rekolekcje papieskie w trybie indywidualnym

Z racji ciągle panującego zagrożenia epidemiologicznego spowodowanego wirusem Covid-19, również w tym roku nie jest możliwe zorganizowanie wspólnych rekolekcji Kurii Rzymskiej. Dlatego Ojciec Święty zachęcił swoich współpracowników do podjęcia rekolekcji osobistych. Poinformowało dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Organizacja Open Doors: 360 milionów chrześcijan cierpi z powodu prześladowań

360 milionów chrześcijan zostało w ubiegłym roku w wysokim stopniu dotkniętych uciskiem, kontrolą i przemocą z powodu swojej wiary. To o 20 milionów więcej niż rok wcześniej – donosi Międzynarodowe Dzieło Chrześcijańskie „Open Doors” (Otwarte Drzwi).