Wiadomości

Kolejne diecezje rezygnują z Mszy na cmentarzach 1 i 2 listopada

Ze względu na obecną sytuację nie we wszystkich diecezjach odbędą się tradycyjne Msze święte na cmentarzach. Sprawdzamy, którzy biskupi zdecydowali się na odwołanie tych mszy.

Abp Ryś zajmie się zaniedbaniami bpa Andrzeja Dziuby

Kuria łódzka poinformowała, że Stolica Apostolska upoważniła metropolitę łódzkiego, abpa Grzegorza Rysia do zbadania zaniedbań, jakich bp Andrzej Dziuba miał się dopuścić w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne.

Papież mianował nowego Patriarchę Łacińskiego w Ziemi Świętej

Abp Pierbattista Pizzaballa został nowym Patriarchą Łacińskim w Ziemi Świętej. Przez ostatnie 4 lata pełnił tam funkcję administratora apostolskiego.

Franciszek: Świat bez matek nie ma przyszłości

“Rola kobiety, fundamentalna dla historii zbawienia, nie może nią nie być dla Kościoła i świata. Ale ile kobiet nie cieszy się należną im godnością! Kobieta, która przyniosła Boga światu, powinna móc wnosić swoje dary w historię. Potrzeba jej geniuszu i jej stylu” – powiedział Papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami Papieskiego Wydziału Teologicznego Marianum z okazji 60. rocznicy jego założenia.

“Jego życie było przeniknięte żywą obecnością Jezusa”. Pogrzeb bp. Bogdana Wojtusia

„Jego bogate wnętrze odsłaniało się bez fanfar i zewnętrznego splendoru, w całej prostocie życia i relacji” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak w homilii w czasie pogrzebu bp. Bogdana Wojtusia. Niemal bez udziału wiernych, jedynie w obecności najbliższej rodziny i ograniczonej liczby kapłanów odbyły się w Gnieźnie uroczystości pogrzebowe.

“Wyrok TK powinien mobilizować do działań dla osób niepełnosprawnych”

Ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek, przyznaje, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego przyjął z radością, ale jednocześnie “zadaniowo w łączności z tymi wszystkimi rodzicami, którym urodzi się dziecko z niepełnosprawnością”. Jak napisał w poście na swoim fanpage’u, “to zadanie to nic innego jak większe, o wiele większe towarzyszenie miejscom, które takimi osobami się opiekują”.

Jak zadbać o kondycję duchową i psychiczną w czasie pandemii? Wykład online

Akademia Teologiczna w Warszawie zaprasza na wykład z cyklu “Duchowość dla Warszawy”. Gośćmi spotkania będą dr Agnieszka Kozak i o. Piotr Kropisz. Wykład odbędzie się 29 października w formie online.

„Mniej śmieci, więcej pamięci”. Ekologiczna akcja na cmentarzach

Ruszyła akcja „Mniej śmieci – więcej pamięci”, która jest wspólną inicjatywą środowisk włączonych w działania ekologiczne. Akcja nie jest, wbrew pozorom, zaproszeniem do rezygnacji z tradycji, ale zaproszeniem, by do niej powrócić.

Działacze pro-life apelują o pomoc dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi

„Apelujemy do prezydenta, rządu i parlamentarzystów o inicjatywę ustawodawczą, mającą na celu realne zwiększenie pomocy dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością” – napisało Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka z Krakowa komentując wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej.

Ghana. Zawalił się kościół, zginęły 23 osoby

Na skutek zawalenia się kościoła w Ghanie w zachodniej Afryce śmierć poniosły 23 osoby. Początkowo prezydent kraju mówił o 15 ofiarach śmiertelnych i ośmiu rannych, jednak w ruinach znaleziono kolejne zwłoki.