Wiadomości

Franciszek: porozumienie z Chinami nie jest idealne, ale działa dobrze

“Mam nadzieję, że układ z Chinami w sprawie mianowania biskupów zostanie odnowiony, nawet jeśli porozumienie to nie jest idealne” – powiedział papież w obszernym wywiadzie dla Reutersa.

Zdewastowano kwaterę cmentarza żołnierzy AK na Białorusi. “To akt bestialstwa”

“Cmentarz polskich żołnierzy AK w Mikuliszkach na Białorusi został zrównany z ziemią. To trudny do wyjaśnienia, bezprecedensowy akt bestialstwa” – oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych po doniesieniach o zdewastowaniu kwatery cmentarza.

Spada poziom wiary i regularnych praktyk religijnych. Jest sondaż

Od marca 1992 do czerwca 2022 roku odsetek osób dorosłych określających się jako wierzące spadł z 94% do 84%, zaś praktykujących regularnie (raz w tygodniu lub częściej) z blisko 70% do niemal 42% i jednocześnie wzrósł odsetek niepraktykujących, z niespełna 9% do 19%.

Papież nominował nowego sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Włoch. Został nim 58-letni arcybiskup

Abp Giuseppe Baturi, były wiceprzewodniczący i podsekretarz Konferencji Episkopatu Włoch został mianowany przez papieża Franciszka sekretarzem geenralnym tego gremium.

Bp Andrzej Jeż: budujmy życzliwy klimat wokół powołań i powołanych

O modlitwę w intencji młodych mężczyzn, którzy myślą o kapłaństwie i budowanie życzliwego klimatu wokół sprawy powołań apelował wczoraj w Tuchowie biskup tarnowski Andrzej Jeż. Duchowny przewodniczył Mszy św. podczas wielkiego odpustu w sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej.

W Nigerii porwano kolejnych księży. Zażądano za nich okup

Po serii ataków na kościoły i wspólnoty chrześcijańskie, oraz zabójstwach kilku duchownych w Nigerii, w sobotę uprowadzonych zostało dwóch kolejnych księży w stanie Edo. „Jesteśmy po ludzku wściekli. Nigdy nie było tak źle” – powiedział po pogrzebie porwanego w zeszłym tygodniu innego prezbitera, bp Mathew Ndagoso z Kaduny.

Nie żyje przyjaciel papieża Franciszka. Kardynał Hummes miał 87 lat

W poniedziałek, w wieku 87 lat zmarł w Brazylii kardynał Claudio Hummes, emerytowany arcybiskup Sao Paulo, były prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa. Był on bliskim przyjacielem papieża Franciszka.

Zmarł najstarszy biskup świata. Miał 102 lata

W wieku 102 lat zmarł 2 lipca najstarszy biskup katolicki świata. Bp Laurent Noel był emerytowanym ordynariuszem diecezji Trois-Rivieres (Quebec) w Kanadzie. Przez niemal 78 lat był kapłanem a od 59 lat biskupem.

Kard. Nycz: świat nie rozumie nauczania papieża na temat tego, co się dzieje za wschodnią granicą

“Wojna na Ukrainie jest okrutnym złem dla narodu ukraińskiego i dla nas wszystkich, ale na tę wojnę trzeba szukać odpowiedzi dobrem, czyli szukać odpowiedzi w Ewangelii, a nie w rewanżyzmie” – powiedział kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski w Rajczy.

Franciszek dementuje pogłoski o chorobie i rezygnacji: to nigdy nie przyszło mi do głowy

W wywiadzie dla agencji Reuters, papież odniósł się do pogłosek o możliwej rezygnacji. “To nigdy nie przyszło mi do głowy. Na razie nie, na razie nie. Naprawdę!” – stwierdził. Franciszek zdementował również pogłoski o wykryciu u niego choroby nowotworowej.