Wiadomości

Abp Scicluna: ochrona dzieci to odpowiedzialność nas wszystkich

Sytuację w Kościele uda się uzdrowić tylko przy zaangażowaniu całego Ludu Bożego, nie tylko biskupów. Ochrona dzieci i młodzieży to odpowiedzialność nas wszystkich – mówił abp Charles Scicluna podczas konferencji prasowej podsumowującej jego spotkanie z polskimi biskupami.

Kim jest abp Scicluna, który szkoli dziś polskich biskupów?

Uczestniczący dziś w zebraniu plenarnym konferencji episkopatu w Wałbrzychu abp Charles Scicluna jest od kilkunastu lat emblematyczną postacią w walce z przypadkami wykorzystywania seksualnego w Kościele katolickim. Od kilkunastu lat pracuje w Kongregacji Nauki Wiary, w której zajmuje się rozliczaniem tego rodzaju przestępstw.

Prymas Polski: Kościół z ranami daje nadzieję poranionemu światu!

Jesteśmy wezwani, aby nie zacierać, ani nie ukrywać swych ran. To Kościół z ranami jest w stanie zrozumieć rany dzisiejszego świata i utożsamiać się z nimi, towarzyszyć im i próbować je leczyć – powiedział Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas Mszy św. w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Wałbrzychu.

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów

– Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów – zapowiedział bp Andrzej Czaja na 383. Zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Wałbrzychu. Przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP dodał, że będzie miało ono nawet szerszy charakter gdyż jego celem będzie przygotowywanie do posługi duchowej na wielu poziomach, także w różnorodnych wspólnotach religijnych

Kuria Gdańska: trwają postępowania w sprawach księży Cybuli i Jankowskiego

Archidiecezja Gdańska rozpoczęła już postępowania w sprawach ks. Franciszka Cybuli oraz ks. Henryka Jankowskiego. Poniżej przedstawiamy ich aktualny przebieg, w oparciu o materiały przekazane KAI przez Kurię Metropolitalną Gdańską.

Papież Franciszek i kard. Krajewski modlili się za księdza ugodzonego nożem we Wrocławiu

Papież Franciszek modlił się za zaatakowanego przez nożownika duszpasterza wiernych tradycji łacińskiej we Wrocławiu, a kard. Konrad Krajewski odprawił dziś za niego Mszę przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra w Rzymie.

Ekspert: należy odstąpić od przysięgi zachowania tajemnicy

Należy odstąpić w kościelnych procedurach karnych od przysięgi o zachowaniu tajemnicy, zobowiązując do niej – jeśli jest taka potrzeba – jedynie poprzez przyrzeczenie lub obietnicę – pisze ks. dr Jan Dochnalik, prawnik w zamówionej przez Centrum Ochrony Dziecka ekspertyzie prawnej o zachowania sekretu w kościelnej procedurze karnej dotyczącej wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych.

Dekalog nuncjusza wg Franciszka

Nuncjusz jest człowiekiem pokory, człowiekiem inicjatywy, człowiekiem modlitwy – wyliczał Ojciec Święty Franciszek podczas zwołanego do Watykanu spotkania pracowników watykańskiej dyplomacji z całego świata.

Bp Artur Miziński ponownie wybrany na sekretarza generalnego KEP

Bp Artur Grzegorz Miziński został wybrany na drugą kadencję na stanowisko Sekretarz Generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Wyboru dokonano podczas zebrania plenarnego KEP w Walbrzycju. 54-letni biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej jest doktorem habilitowanym z zakresu prawa kanonicznego.

Orędzie Franciszka na Dzień ubogich [PEŁNY TEKST]

Ubodzy nie są liczbami, ale ludźmi, których należy spotkać – to myśl orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Ubogich, który Kościół będzie obchodził 17 listopada. Dziś, 13 czerwca Watykan opublikował treść dokumentu. Publikujemy je w całości.