Wiadomości

ŚDM 2016, młodzież, uchodźcy – 370. zebranie Konferencji Episkopatu Polski

O nieideologizowanie i nieupolitycznianie kwestii uchodźców zaapelował bp Krzysztof Zadarko po zakończeniu obrad polskiego Episkopatu w Warszawie. Podczas dwudniowego spotkania biskupi omawiali przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, zapoznali się z raportem o młodym pokoleniu i omawiali sprawę pomocy uchodźcom.

Naczelna Rada Lekarska: postępowanie zgodnie z sumieniem jest obowiązkiem lekarza

Postępowanie zgodnie z sumieniem jest obowiązkiem lekarza – przypomniała Naczelna Rada Lekarska po wczorajszym wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że ograniczanie klauzuli sumienia lekarzy jest niezgodne z konstytucją.

Papież Franciszek: Kościół jest i powinien być Bożą rodziną

O znaczeniu Kościoła jako Bożej rodziny mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej. Nawiązując do toczących się obrad Synodu podkreślił nierozerwalny charakter relacji między Kościołem a rodziną.

Rzym: abp Gądecki prowadzi bloga z Synodu

Abp Gądecki jest być może jedynym ojcem synodalnym, który prowadzi codziennego bloga poświęconego obradom biskupów. Opisuje w nim wszystkie przed- i popołudniowe sesje – poinformował KAI ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu Polski.

Franciszek u św. Marty: prośmy o serce miłosierne

Wystrzegajmy się serca zatwardziałego, które nie zostawia miejsca na Boże miłosierdzie – zaapelował papież Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Zachęcił, by się nie sprzeciwiać miłosierdziu Pana, sądząc, że ważniejsze są nasze idee czy też zestaw przykazań, których trzeba przestrzegać.

„L’Osservatore Romano”: Franciszek wiernym stróżem chrześcijańskiej tradycji

Na wierność obecnego Następcy św. Piotra najstarszej tradycji chrześcijańskiej w odniesieniu do nauczania o małżeństwie i rodzinie oraz dostosowanie jej do wymagań współczesności zwrócił uwagę w swoim komentarzu redaktor naczelny „L’Osservatore Romano”, Giovanni Maria Vian.

Papież: Synod nie jest parlamentem

Synod nie jest kongresem, parlamentem czy senatem – powiedział papież Franciszek otwierając w Watykanie obrady pierwszej sesji ogólnej XIV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

Papież: Kościół musi głosić Ewangelię rodziny wiernie, w prawdzie i miłości

Do głoszenia Ewangelii rodziny wiernie, w prawdzie i miłości wezwał Kościół Ojciec Święty otwierając w bazylice watykańskiej XIV Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów, którego temat brzmi: „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym”.

Młodzi na Ogólnopolskiej Pielgrzymce Wolontariuszy ŚDM

– Wolontariuszem nie da się być od święta. Wolontariat to pasja życia, która powinna przenikać waszą codzienność. Wolontariat to świadectwo waszej wiary – mówił do zebranych w Kalwarii Zebrzydowskiej wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży z całej Polski bp Damian Muskus.

Kard. Vingt-Trois: Synod Biskupów to nie parlament

Arcybiskup Paryża wezwał do modlitwy w intencji rozpoczynającego się 4 października Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów nt. rodziny. – Nie jesteśmy parlamentem, w którym miałaby się wyłonić większość. Jesteśmy ciałem zjednoczonym wokół papieża, aby pomóc mu w podjęciu decyzji – wyjaśnił kard. André Vingt-Trois, który będzie jednym z czterech przewodniczących obrad.