Reorganizacja zwiedzania Muzeów Watykańskich. Nowe wejście wzdłuż murów Sangallo

Muzea Watykańskie przygotowują się do reorganizacji programu zwiedzania • Turyści mają dziś do dyspozycji 7-kilometrową trasę, ale większość z nich decyduje się na trasę najkrótszą wiodącą wprost do Kaplicy Sykstyńskiej i Sal Rafaela • Zmiany dlatego, że pozostałe ekspozycje muzeów są mniej znane i niewykorzystane

Obecnie Barbara Jatta, dyrektor tej placówki, w rozmowie z Radiem Watykańskim zapowiedziała, że „wielką nowością jest przygotowanie nowego wejścia do muzeów wzdłuż murów Sangallo, a zatem w pobliżu wejścia z lat trzydziestych i tego, które otwarto w roku 2000″.

„Przez tę nową bramę będzie można się dostać bezpośrednio do tych najrzadziej odwiedzanych dziś części muzeów. W ten sposób będziemy mogli lepiej rozdzielić napływ turystów. Zdarza się bowiem, że do Rzymu przyjeżdżają pielgrzymi, niekiedy jedyny raz w życiu i okazuje się, że nie mogą się dostać do Muzeów, bo jest zbyt wielki napływ zwiedzających, a ich liczba z konieczności jest ograniczona, by chronić dzieła sztuki” – powiedziała rozmówczyni rozgłośni papieskiej. Według niej „dzięki nowemu wejściu będzie ich można skierować do tych mniej obleganych części muzeów, w których wystawiane są nie tylko dzieła sztuki, ale także wielowiekowe świadectwa wiary chrześcijańskiej”.

Podkreśliła, że „jest to jedna z inicjatyw, mających służyć odkryciu mniej znanych części muzeów”. Zaznaczyła, że chodzi o to, by „ludzie mogli zwiedzać nie tylko Kaplicę Sykstyńską czy Sale Rafaela, ale również inne wspaniałe miejsca, które naprawdę są artystycznym świadectwem wiary zgromadzonym w naszych muzeach”.

Barbara Jatta ma 45 lat i jest rodowitą rzymianką. Pochodzi z rodziny o tradycjach artystycznych – jej babka była malarką, a matka i siostra są konserwatorkami dzieł sztuki. Ma za sobą studia z historii sztuki we Włoszech oraz w Wielkiej Brytanii, Portugalii i Stanach Zjednoczonych. 1 stycznia 2017. objęła urząd dyrektora Muzeów Watykańskich jako pierwsza kobieta na tym stanowisku.

KAI