Siedem kobiet członkami Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego

Siedem kobiet zostało członkami Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Po raz pierwszy w skład tego gremium weszły – obok kardynałów, biskupów i męskich wyższych przełożonych zakonnych – także żeńskie wyższe przełożone zakonne i jedna szefowa instytutu świeckiego. Ich kadencja potrwa pięć lat.

Franciszek odprawił Mszę św. dla migrantów

W intencji tych, którzy zginęli uciekając przed wojnami i prześladowaniem w swoim kraju papież Franciszek odprawił dziś w Bazylice św. Piotra w Watykanie Mszę św. Obecni w Rzymie migranci również wzięli w niej udział. – To są przede wszystkim konkretni, żywi ludzie, a nie „kwestie społeczne” – mówił w homilii.

Franciszek chciałby odwiedzić w przyszłym roku Argentynę

Chciałbym odwiedzić Argentynę w przyszłym roku – to jedyne słowa, jakie o swoim kraju ojczystym wypowiedział Franciszek w rozmowie z argentyńskim dziennikarzem Joaquinem Moralesem Solá z dziennika „La Nación”, który przeprowadził papieżem długi wywiad. Według jego autora Ojciec Święty zastrzegł się od razu, że chętnie odwiedziłby swą ojczyznę, pod warunkiem jednak, że „przywódcy kraju pozwolą mu pozostać papieżem”, tzn. nie będą próbowali wciągać go do walki politycznej.

Franciszek: misja chrześcijańska opiera się na modlitwie, wędrowaniu i ubóstwie

Czytany dzisiaj fragment Ewangelii ukazuje Jezusa, który wysyła na misję 72 uczniów, oprócz 12 apostołów – powiedział Franciszek w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański na Placu św. Piotra w Watykanie. Papież zwrócił uwagę, że Pan polecił im, aby nie brali ze sobą niczego, ale aby się modlili i udali w drogę. Nawiązał również do innego fragmentu dzisiejszych czytań, mówiącego o potrzebie robotników na żniwa Pańskie.

Papież spotkał się z Ukraińskim Kościołem greckokatolickim

W Watykanie zakończyło się 6 lipca dwudniowe spotkanie papieża Franciszka z członkami Stałego Synodu i metropolitami Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), największego spośród 23 katolickich Kościołów wschodnich. Wzięli w nim także udział szefowie niektórych urzędów Kurii Rzymskiej. W opublikowanym przez watykańskie biuro prasowe komunikacie zaznaczono, że podczas spotkania szczególną uwagę zwrócono na pracę duszpasterską, ewangelizację, ekumenizm, szczególne powołanie Kościoła greckokatolickiego w kontekście dzisiejszych wyzwań, sytuacji społeczno-politycznej, w szczególności wojny i kryzysu humanitarnego na Ukrainie, a także jego posługi w różnych krajach świata.

Coraz bliżej beatyfikacji współtwórcy Dzieła Niewidomych w Laskach

Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych ogłosiła dziś za zgodą papieża Franciszka Dekret o heroiczności cnót ks. Władysława Korniłowicza, współtwórcy i kierownika duchowego Dzieła Niewidomych w Laskach. Do jego beatyfikacji potrzebne jest już tylko uznanie cudu za jego wstawiennictwem.

Ukraiński Kościół grekokatolicki spotyka się dziś z papieżem

Synod Stały Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego, wraz z abp. Światosławem Szewczukiem spotyka się dziś i jutro w Watykanie z papieżem Franciszkiem oraz dykasteriami Kurii Rzymskiej. To inicjatywa papieża, który – jak pisze Vatican News – chce dać znak swojej bliskości z tą wschodnio-katolicką wspólnotą.

O czym rozmawiali papież Franciszek i Władimir Putin

Stosunki dwustronne, życie Kościoła katolickiego w Rosji, zagadnienia ekologiczne oraz sytuacja międzynarodowa ze szczególnym uwzględnieniem Syrii, Ukrainy i Wenezueli były głównymi tematami rozmowy Franciszka z prezydentem Rosji Władimirem Putinem 4 lipca w Watykanie.

Prezydent Putin przybył na spotkanie z papieżem

Z godzinnym opóźnieniem prezydent Rosji Władimir Putin przybył do Watykanu na audiencję u papieża Franciszka. Jest to ich trzecie spotkanie.

Dziś o 13. papież Franciszek przyjmie Władimira Putina

Dziś o 13. po południu papież Franciszek przyjmie w Watykanie prezydenta Rosji Władimira Putina. Ze tym spotkaniem wielu ludzi wiąże nadzieje na zaproszenie papieża do Rosji, ale też na szczerą rozmowę o toczących się na świecie konfliktach, zwłaszcza tym w Syrii.