Franciszek do Polaków: niech wam towarzyszy opieka św. Stanisława

„Niech wam towarzyszy opieka św. Stanisława i Boże błogosławieństwo!” – powiedział Ojciec Święty do pielgrzymów polskich podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie.

Franciszek o relacjach z prawosławiem i diakonacie kobiet

Podczas improwizowanej konferencji prasowej na pokładzie samolotu lecącego ze Skopje do Rzymu dziennikarze pytali Franciszka o wrażenia z podróży do Bułgarii i Macedonii, relacje z prawosławiem ale również o kontrowersje związane z diakonatem kobiet.

Papież mianował moderatorów Synodu dla Amazonii

Ojciec Święty mianował relatorem generalnym kard. Cláudio Hummesa OFM, zaś sekretarzami specjalnymi bp. Davida Martíneza De Aguirre Guinea OP oraz ks. Michaela Czernego SJ.

O co modli się Franciszek w maju

Franciszek w intencji modlitewnej na maj dziękuje osobom zakonnym, kapłanom, świeckim i misjonarzom za ich zaangażowanie w prace na kontynencie afrykańskim oraz wzywa do modlitwy za tamtejszą wspólnotę Kościoła, by przyczyniała się do jedności tamtejszych narodów.

Wkrótce zaprzysiężenie nowych gwardzistów szwajcarskich

Zgodnie z wielowiekowym zwyczajem 6 maja w Watykanie odbędzie się ceremonia zaprzysiężenia nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej – tym razem będzie ich 23. Formacja ta od 1506 roku chroni papieży i Watykan. Specjalnie wyszkoleni gwardziści towarzyszą Ojcu Świętemu m.in. podczas podróży zagranicznych jako osobista ochrona.

W Watykanie powstaje dokument o biblijnej wizji człowieka

„Tekst wydobywający z Pisma Świętego wielkie bogactwo Bożej wizji człowieka”. Tak o nowym watykańskim dokumencie poświęconym antropologii biblijnej mówi ks. prof. Henryk Witczyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, członek Papieskiej Komisji Biblijnej. Komisja obradująca w tych dniach w Watykanie (29.04.-03.05) przygotowuje dokument na prośbę papieża Franciszka.

Franciszek: Bóg nie jest źródłem pokus, towarzyszy nam w godzinie próby

O tym, że Bóg nie pragnie upadku człowieka i jest z nim w godzinie próby mówił papież Franciszek 1 maja podczas audiencji ogólnej w Watykanie. Papież kontynuował cykl katechez o Modlitwie Pańskiej, rozważając skierowaną do Boga prośbę: „nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie” (Mt 6, 13). Jego słów na placu św. Piotra wysłuchało dzisiaj około 18 tys. wiernych.

„L’Osservatore Romano” wyprowadza się z Watykanu

Watykański dziennik „L’Osservatore Romano” wyprowadzi się zza murów Watykanu i przeniesie do Palazzo Pio w pobliżu Zamku Świętego Anioła. W gmachu tym znajduje się siedziba Radia Watykańskiego. Do dziennika i radia dołączą także Watykański Ośrodek Telewizyjny i portal Vatican News.

Duch Święty jest protagonistą naszego życia

Duch Święty pozwala nam zmartwychwstawać w naszych ograniczeniach, w naszych śmierciach, jest protagonistą naszego życia, jego głównym Bohaterem – mówił dzisiaj papież Franciszek w homilii podczas Mszy św. w Domu św. Marty.

Papież może mianować pierwszą kobietę szefem urzędu kurialnego

Po raz pierwszy papież Franciszek może powierzyć kobiecie kierowanie urzędem watykańskim – spekuluje hiszpański portal „Religion Digital”, według którego kierownikiem watykańskiego Sekretariatu Spraw Gospodarczych może zostać mianowana Włoszka Claudia Ciocca, ekspert gospodarczy.