Młody Irakijczyk opowiadał papieżowi o prześladowaniu chrześcijan

Papież Franciszek nieoczekiwanie przyjął w Domu św. Marty młodego Irakijczyka, uczestnika Synodu Biskupów w Watykanie na temat młodzieży i przekazał mu przesłanie do młodych chrześcijan w jego kraju. 26-letni stomatolog Safa al.-Abbia musi wcześniej wracać do kraju, aby opiekować się chorą na raka matką. Przed powrotem do domu wierny Kościoła chaldejsko-katolickiego pragnął osobiście pozdrowić papieża – Franciszek natychmiast spełnił jego życzenie.

W Rzymie dziękczynienie za kanonizację Pawła VI

„Wszyscy jesteśmy dla siebie nawzajem pasterzami” – mówił kard. Francesco Coccopalmeiro podczas Mszy św. dziękczynnej za kanonizację Pawła VI, jaką odprawił w rzymskiej bazylice św. Pawła za Murami. Uczestniczyło w niej kilka tysięcy pielgrzymów z archidiecezji mediolańskiej, której przyszły papież był arcybiskupem, i z diecezji Brescia, z której pochodził.

Prezydent RP na audiencji u papieża Franciszka

Prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda wraz z małżonką spotkał się w poniedziałek 15 października z papieżem Franciszkiem w Watykanie. Wizyta pary prezydenckiej ma związek z 40. rocznicą wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową.

Rozeznawanie, modlitwa, rodzina. Drugi tydzień Synodu

Zakończony w niedzielę drugi tydzień obrad Synodu Biskupów o młodzieży upłynął na pracy w grupach poświęconej tematom 2. części „Instrumentum laboris”. Rozmawiano m.in. o rozeznawaniu, antropologicznych, różnicach kulturowych dzielących młodych ludzi na świecie.

Kościół ma siedmioro nowych świętych

Podczas uroczystej Mszy św. na placu św. Piotra papież Franciszek kanonizował 14 września siedmioro błogosławionych: Pawła VI, abp Oskara Romero, Franciszka Spinelliego, Wincentego Romano, Marię Katarzynę Kasper, Nazarię Ignacię March Mesę i Nuncjusza Sulprizio.

Franciszek: Czy wystarcza Ci Jezus?

Czy wystarcza nam Jezus, czy też szukamy wielu zabezpieczeń świata? – pytał w homilii podczas Mszy św. kanonizacyjnej w Watykanie papież Franciszek.

W Watykanie trwa Msza św. kanonizacyjna

Reprezentanci 14 państw świata biorą udział w uroczystej Mszy św. kanonizacyjnej pod przewodnictwem papieża Franciszka. Świętymi zostanie dziś ogłoszonych 7 błogosławionych, w tym papież Paweł VI, abp Oskar Romero czy Nunzio Sulprizio.

Franciszek: uwaga na ducha światowości

Co jest gorsze: łatwo rozpoznawalny demon, który kusi do grzechu tak, że się wzbraniasz przed nim, czy demon inteligentny, który mieszka w tobie i zawładnął tobą duchem światowości? – to pytanie zadał papież Franciszek w porannej homilii w Domu św. Marty.

Bp Dziuba i głos Afryki na synodzie: Północ z trudem słucha Południa

Na synodzie wiele mówi się o istniejących kontrastach i różnicach dotyczących życia i sposobu przeżywania wiary, ale pytanie, czy naprawdę chcemy się od siebie uczyć. Wskazuje na to bp Stanisław Dziuba z Republiki Południowej Afryki. Polski paulin pracujący na Czarnym Lądzie od 1991 r. zauważa, że Północ z trudem wsłuchuje się w głos Południa, gdzie dziś mieszka przecież większość młodzieży świata.

Franciszek: Modlitwa nie jest magiczną różdżką

Musimy być odważni, gdy Pana o coś prosimy, ale modlitwa nie jest magiczną różdżką, która działa natychmiast gdy o coś poprosimy – powiedział papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.