Franciszek: „Nie zabijaj” to leczyć, doceniać, przebaczać

Jeśli zabijanie oznacza niszczenie, tłumienie, eliminowanie kogoś, to „nie zabijaj” oznacza leczenie, docenianie i włączanie przez przebaczenie – w ten sposób papież Franciszek wyjaśniał pozytywne aspekty przykazania „Nie zabijaj”, któremu poświęcił kolejną katechezę podczas audiencji ogólnej.

Bp Solarczyk opowiadał na Synodzie o lekcji religii w Polsce

Lekcje religii w szkole to ogromne doświadczenie Polski, które musimy na Synodzie wziąć pod uwagę – mówił podczas wczorajszej sesji synodalnej w Watykanie bp Marek Solarczyk, jeden z polskich delegatów na obrady.

Papieskie orędzie na Światowy Dzień Misyjny 2018

„Wraz z młodymi nieśmy wszystkim Ewangelię” – to tytuł orędzia papieża Franciszka przygotowanego na Światowy Dzień Misyjny, który Kościół będzie obchodził w tym roku w niedzielę 21 października.

Prezydent na Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką modlili się przy grobie św. Jana Pawła II oraz wzięli udział we Mszy św. z okazji 40. rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową.

Młody Irakijczyk opowiadał papieżowi o prześladowaniu chrześcijan

Papież Franciszek nieoczekiwanie przyjął w Domu św. Marty młodego Irakijczyka, uczestnika Synodu Biskupów w Watykanie na temat młodzieży i przekazał mu przesłanie do młodych chrześcijan w jego kraju. 26-letni stomatolog Safa al.-Abbia musi wcześniej wracać do kraju, aby opiekować się chorą na raka matką. Przed powrotem do domu wierny Kościoła chaldejsko-katolickiego pragnął osobiście pozdrowić papieża – Franciszek natychmiast spełnił jego życzenie.

W Rzymie dziękczynienie za kanonizację Pawła VI

„Wszyscy jesteśmy dla siebie nawzajem pasterzami” – mówił kard. Francesco Coccopalmeiro podczas Mszy św. dziękczynnej za kanonizację Pawła VI, jaką odprawił w rzymskiej bazylice św. Pawła za Murami. Uczestniczyło w niej kilka tysięcy pielgrzymów z archidiecezji mediolańskiej, której przyszły papież był arcybiskupem, i z diecezji Brescia, z której pochodził.

Prezydent RP na audiencji u papieża Franciszka

Prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda wraz z małżonką spotkał się w poniedziałek 15 października z papieżem Franciszkiem w Watykanie. Wizyta pary prezydenckiej ma związek z 40. rocznicą wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową.

Rozeznawanie, modlitwa, rodzina. Drugi tydzień Synodu

Zakończony w niedzielę drugi tydzień obrad Synodu Biskupów o młodzieży upłynął na pracy w grupach poświęconej tematom 2. części „Instrumentum laboris”. Rozmawiano m.in. o rozeznawaniu, antropologicznych, różnicach kulturowych dzielących młodych ludzi na świecie.

Kościół ma siedmioro nowych świętych

Podczas uroczystej Mszy św. na placu św. Piotra papież Franciszek kanonizował 14 września siedmioro błogosławionych: Pawła VI, abp Oskara Romero, Franciszka Spinelliego, Wincentego Romano, Marię Katarzynę Kasper, Nazarię Ignacię March Mesę i Nuncjusza Sulprizio.

Franciszek: Czy wystarcza Ci Jezus?

Czy wystarcza nam Jezus, czy też szukamy wielu zabezpieczeń świata? – pytał w homilii podczas Mszy św. kanonizacyjnej w Watykanie papież Franciszek.