Rodzina królewska na szlaku Camino do Santiago

Belgijska para królewska Filip I i jego żona Matylda wraz z dziećmi i grupą przyjaciół podąża Szlakiem Jakubowym do Santiago de Compostela. Pielgrzymka ma charakter prywatny, a rodzina królewska przemierza tzw. szlak francuski (Camino de Santiago Francés) – najpopularniejszą trasę, mającą swój początek w Pirenejach.

Nie żyje 29-letni Anthony Freeman, akolita z Mszy papieskiej

Nie żyje 29-letni kleryk Anthony Freeman, który w Wielkanoc niósł papieski krzyż podczas procesji wejścia na placu św. Piotra. Należał do zgromadzenia Legionistów Chrystusa i studiował teologię na III roku papieskiego Uniwersytetu Regina Apostolorum w Rzymie. Zmarł 2 kwietnia, nie wiadomo, co było przyczyną jego śmierci.

Papież twittuje w sprawie Alfiego Evansa

„Mam szczerą nadzieję, że wszystko, co konieczne, zostanie zrobione, aby dalej towarzyszyć małemu Alfie’emu Evansowi ze współczuciem i że głębokie cierpienie jego rodziców zostanie usłyszane ” – napisał wczoraj wieczorem na Twitterze papież Franciszek. Dodał, że otacza modlitwą chłopca, jego rodzinę i wszystkich zaangażowanych w sprawę ludzi. Mały Alfie Evans ma być, zgodnie z wyrokiem sądu, odłączony od aparatury podtrzymującej życie w najbliższych dniach, być może już jutro.

Niemcy: Komunia dla protestantów podzieliła biskupów

Siedmiu niemieckich biskupów, w tym kard. Rainer Woelki z Kolonii poprosiło Stolicę Apostolską o wypowiedzenie się na temat propozycji episkopatu Niemiec, by umożliwić protestanckim współmałżonkom katolików przyjmowanie Komunii świętej.

W 2018 r. dokonano już prawie 10,7 mln aborcji

Od 1 stycznia 2018 r. na świecie dokonano już ponad 10,7 mln aborcji – podaje wirtualny licznik w oparciu o najnowsze dane Światowej Organizacji Zdrowia.

Polacy ofiarami handlu ludźmi w Wielkiej Brytanii

Polska znajduje się na 10. miejscu listy 116 krajów, których obywatele są potencjalnymi ofiarami handlu ludźmi w Wielkiej Brytanii – wynika z raportu brytyjskiej Narodowej Agencji ds. Przestępczości. Według danych z 2017 r., 102 spośród 5145 potencjalnych ofiar tego procederu na Wyspach Brytyjskich stanowią osoby narodowości polskiej.

„Można zacząć od nowa”. Wielkanoc w Jerozolimie

Tradycyjnie Kościół jerozolimski rozpoczął celebrację Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego od nocnej Godziny Czytań przy pustym grobie Jezusa, której przewodniczył kustosz Ziemi Świętej o. Fracesco Patton. W poranek wielkanocny, uroczystej Eucharystii w bazylice Bożego Grobu przewodniczył administrator apostolski łacińskiego patriarchatu Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa.

Salwador: ksiądz zastrzelony w drodze na Mszę Wieczerzy Pańskiej

W Salwadorze zabito 29 marca księdza katolickiego. 31-letni ks. Walter Osmir Vásquez Jiménez został zastrzelony w drodze na wielkoczwartkową Mszę Wieczerzy Pańskiej w Las Ventas. Rząd Salwadoru potępił morderstwo i obiecał szybkie śledztwo w tej sprawie.

Papież umył nogi 12 więźniom

Tegoroczną liturgię Wieczerzy Pańskiej papież Franciszek sprawował w rzymskim więzieniu Regina Coeli (Królowej Niebios) na Zatybrzu. Podczas obrzędu Mandatum obmył nogi 12 więźniom w tym prawosławnemu, muzułmaninowi i buddyście.

Niewykluczony proces beatyfikacyjny bohaterskiego żandarma

Arnaud Beltrame, podpułkownik francuskiej żandarmerii 23 marca dobrowolnie wymienił się za jednego z zakładników islamskiego terrorysty i zginął. Francuzi oddali mu hołd narodowy, a Episkopat nie wyklucza wszczęcia procesu beatyfikacyjnego, tym bardziej że żandarm w 2008 przeżył głębokie nawrócenie, był praktykującym katolikiem, zaangażowanym w ruch rodzin katolickich.