Franciszek: niech Mauritius będzie miejscem dialogu osób różnych wyznań i kultur

„Proszę Boga, aby pobłogosławił wasz lud i wszystkie podejmowane wysiłki, by ułatwić spotkanie między różnymi kulturami, cywilizacjami i tradycjami religijnymi w promowaniu sprawiedliwego społeczeństwa, które nie zapomina o swoich dzieciach, szczególnie tych najbardziej potrzebujących” – powiedział Ojciec Święty spotykając się z przedstawicielami władz Republiki Mauritius.

Franciszek modlił się przy grobie bł. Jakuba Lavala

Franciszek modlił się w sanktuarium bł. o. Jakuba Lavala w Sainte Croix, niedaleko Port Louis. Bł. Laval, żyjący w XIX w. francuski zakonnik i lekarz, przez wiele lat był misjonarzem na wyspie i pomagał miejscowej ludności. Nazywany jest „apostołem jedności Mauritiusu”.

Media Madagaskaru chwalą skromność papieża

Zrezygnował z pięciogwiazdkowego hotelu! – na to m.in. zwróciły uwagę media Madagaskaru, który papież Franciszek opuścił dziś rano. Z kolei media Mozambiku wspominają, co dostał do jedzenia w samolocie.

100 tys. ludzi na Mszy św. z papieżem Franciszkiem na Mauritiusie

Ok. 100 tys. ludzi zgromadziło się u stóp wzgórza w Port Luis – stolicy Mauritiusa na Eucharystii pod przewodnictwem papieża Franciszka. To pierwsze spotkanie papieża z mieszkańcami kraju podczas tej zaledwie 9-godzinnej wizyty.

Franciszek przybył na Mauritius

Franciszek przybył na Mauritius. Po ponad dwugodzinnym locie Boeing 737-800 linii Air Madagascar z papieżem na pokładzie wylądował o godz. 8.23 czasu polskiego na międzynarodowym lotnisku stolicy Mauritiusa, Port-Louis. Hasłem trwającej zaledwie 9 godz. pielgrzymki są słowa: „Pielgrzym pokoju”.

Dzisiaj Franciszek odwiedza Mauritius

O godz. 7.00 czasu lokalnego (gdy w Polce była godzina 6.00) Ojciec Święty opuścił nuncjaturę apostolską na Madagaskarze i udał się na pokładzie Boeinga 737-800 linii Air Madagascar do stolicy Mauritiusu, Port-Louis. Już przybyli tam liczni mieszkańcy tej wyspy i czekają na Mszę św., którą Franciszek odprawi dla nich dziś przed południem.

Papież spotkał się z duchowieństwem Madagaskaru

W uwielbieniu Boga odkrywamy swoją przynależność i swoją najpiękniejszą tożsamość, uwielbienie uwalnia bowiem ucznia z obsesji „trzeba by było” i przywraca mu na nowo zamiłowanie do misji oraz zamiłowanie do przebywania ze swoim ludem. Przypomniał o tym Franciszek w przemówieniu do kapłanów, osób konsekrowanych i seminarzystów w Kolegium św. Michała (Collège Saint Michel) w Antananarywie 8 września. Był to ostatni punkt jego pobytu na Madagaskarze.

Papież modlił się w kamieniołomie za ludzi pracy Madagaskaru

Boże, spraw, by bezrobocie zniknęło z naszych społeczeństw – modlił się papież Franciszek podczas wizyty w kamieniołomie Mahatazana w Antananarywie. Przy pomniku Najświętszego Serca Jezusowego prosił Boga, by każdy mógł zaznać „radości i godności zarabiania na swój chleb, żeby go zanieść do domu i utrzymać swoich bliskich”.

Milion wiernych na Mszy z Franciszkiem na Madagaskarze

Nawet milion wiernych przybyło na pola Soamandrakizay w Antananarywie na Madagaskarze, aby wziąć udział we Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka. Ojciec Święty mówił im o wymaganiach stawianych nam przez Jezusa, które uwalniają nas od zniewolenia życiem dla siebie samego.

Papież do młodych Madagaskaru: budujcie przyszłość pełną nadziei

Do budowania przyszłości pełnej nadziei zachęcił papież Franciszek młodzież Madagaskaru podczas czuwania modlitewnego na polu diecezjalnym Soamandrakizay na przedmieściach stolicy kraju – Antananarywy. Był to ostatni punkt sobotniego programu wizyty Franciszka na Madagaskarze.