W sanktuarium św. Jana Pawła II kard. Dziwisz poświęcił mozaikę Matki Bożej Nieustającej Pomocy

„Przed tą ikoną modlić się będą pielgrzymi, nawiedzający Sanktuarium świętego Papieża, który Matce Chrystusa i swojej Matce mówił przez całe życie: Totus Tuus” – podkreślał długoletni sekretarz Jana Pawła II podczas Eucharystii sprawowanej z tej okazji.

Błażejowe błogosławieństwo świecami

Na pograniczu polsko-czesko-słowackim praktykowanym wciąż zwyczajem jest błogosławieństwo świecami w obchodzone 3 lutego wspomnienie liturgiczne św. Błażeja, biskupa i męczennika.

Jasna Góra: Nocne czuwanie Wspólnot dla Intronizacji NSPJ

Apelem Jasnogórskim pod przewodnictwem bp. Damiana Muskusa OFM rozpoczęło się 1 lutego ogólnopolskie nocne czuwanie Wspólnot dla Intronizacji NSPJ. W Kaplicy Cudownego Obrazu w sanktuarium na Jasnej Górze pielgrzymi modlili się w intencji Ojczyzny, dziękowali za stulecie jej niepodległości i deklarowali „chrześcijańską obecność wszędzie tam, gdzie padają najważniejsze pytania o Boga i człowieka”.

Dziś obchodzimy XXII Dzień Życia Konsekrowanego

W Polsce modli się i posługuje 18 tysięcy sióstr, 12 tysięcy zakonników, 1330 mniszek kontemplacyjnych. Pod tą informacją, kryje się ogrom modlitwy, pracy apostolskiej i charytatywnej, bogactwo, którego często nie widać, bo dotyczy sfery duchowej. Żyjący radami ewangelicznymi – czystością, ubóstwem i posłuszeństwem zakonnice, zakonnicy, mnisi i mniszki – jak pisał Jan Paweł II w adhortacji „Vita consecrata” – są w samym sercu Kościoła jako element o decydującym znaczeniu dla jego misji.

Ogólnopolski Konkurs Akademicki – zgłoszenia do 31 marca

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Akademickim im. bp. Jana Chrapka. Jego celem jest wyróżnienie najlepszych prac magisterskich i doktorskich, inspirowanych nauczaniem Jana Pawła II o roli mediów w promowaniu godności człowieka. Prace można zgłaszać do 31 marca br.

W Polsce żyje 18 tys. sióstr, 12 tys. zakonników i 1330 mniszek

W Polsce żyje i pracuje 18 tys. sióstr zakonnych, prawie 12 tys. zakonników, 1330 mniszek oraz ponad 1000 konsekrowanych świeckich, dziewic, wdów i wdowców – poinformowano w środę w sekretariacie Episkopatu Polski, przed obchodzonym 2 lutego Światowym Dniem Życia Konsekrowanego.

Zakaz handlu w niedzielę – już od marca

Prezydent podpisał ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę. Nowe przepisy wejdą w życie 1 marca. Zakaz będzie dotyczył dwóch niedziel w miesiącu, od 2019 r. – trzech niedziel w danym miesiącu, zaś od 2020 r. obowiązywać będzie zakaz handlu we wszystkie niedziele z pewnymi odstępstwami.

W weekend – XV Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży. Archidiecezja warszawska – gospodarzem

Duszpasterze młodzieży i młodzi delegaci ze wszystkich polskich diecezji spotkają się w najbliższy weekend w Warszawie w ramach XV Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży. Podczas zjazdu zostaną zaprezentowane informacje dotyczące przygotowań do ŚDM w Panamie i tegorocznego Synodu Biskupów.

Wkrótce ruszy rejestracja na ŚDM w Panamie

– W najbliższych dniach zostanie uruchomiony system rejestracyjny dla pielgrzymów udających się na Światowe Dni Młodzieży do Panamy. W uzgodnieniu z Lokalnym Komitetem Organizacyjnym ŚDM Panama 2019, wszystkich Polaków prosimy o rejestrowanie się za pośrednictwem Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM – poinformował KAI dyrektor Biura, ks. Emil Parafiniuk.

Powstanie kościelny urząd ochrony danych osobowych?

– Jeśli wolą Kościoła katolickiego jest powołanie niezależnego organu ochrony danych osobowych, to ważne, aby prace te toczyły się jak najszybciej, gdyż już czas, aby taki organ powstał – powiedziała KAI Edyta Bielak-Jomaa, generalny inspektor ochrony danych osobowych.